101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ornitologiczny spacer z autorytetem

Data publikacji: 07.12.2019 11:48
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.12.2019. Kielce. Spacer ornitologiczny

07.12.2019. Kielce. Spacer ornitologiczny
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jak pomagać zimującym ptakom, a czego absolutnie robić nie wolno - to rzeczy, których dowiedzieli się uczestnicy ornitologicznego spaceru w Kielcach.

O ptakach opowiadał Stanisław Łubieński, autor książki „Dwanaście srok za ogon" oraz bloga Dzika Ochota, a podczas spaceru po kieleckim parku pokazywał jego ciekawych skrzydlatych mieszkańców.

Stanisław Łubieński stwierdził, że dokarmianie ptaków zimą wiąże się z odpowiedzialnością, przede wszystkim należy odpowiednio dobierać pokarm. Zdecydowanie złym pomysłem jest karmienie ptaków chlebem, który nie ma wielkich wartości odżywczych i może być dla tych zwierząt szkodliwy.

Najbardziej uniwersalny jest słonecznik lub inne nasiona zawierające dużo tłuszczu.

Dokarmiając ptaki w budkach należy pamiętać, aby karmniki co jakiś czasy były czyszczone. Jeżeli tego nie robimy, bardzo często dochodzi do przenoszenia się chorób z jednego zwierzęcia na inne.
Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują jedzenie, dlatego kiedy decydujemy się zostawiać im pożywienie powinniśmy to robić regularnie. Dokarmianie jest wskazane, ale tylko wtedy, kiedy ptaki same nie mogą znaleźć jedzenia - na przykład kiedy jest ono ukryte pod śniegiem.

Stanisław Łubieński jest dziennikarzem współpracującym z „Tygodnikiem Powszechnym” od kilku lat prowadzi spacery ornitologiczne w Warszawie i innych miastach Polski. Swoją pasją dzieli się także w książce „Dwanaście srok za ogon”, za którą czytelnicy uhonorowali go Nagrodą Nike 2017.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution