101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Samorządowcy łączą siły w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy

Data publikacji: 07.12.2019 18:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.12.2019. Sandomierz. Podpisanie listu intencyjnego mającego zwrócić uwagę na najważniejsze potrzeby gmin i powiatów przy dzieleniu przez zarząd województwa świętokrzyskiego pieniędzy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej w latach 20212027

07.12.2019. Sandomierz. Podpisanie listu intencyjnego mającego zwrócić uwagę na najważniejsze potrzeby gmin i powiatów przy dzieleniu przez zarząd województwa świętokrzyskiego pieniędzy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej w latach 2021-2027
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przedstawiciele sześciu świętokrzyskich samorządów podpisali w Sandomierzu list intencyjny, który ma zwrócić uwagę na najważniejsze potrzeby gmin i powiatów przy dzieleniu przez zarząd województwa świętokrzyskiego pieniędzy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, która obowiązywać będzie w latach 2021-27.

W liście zapisano kilka głównych punktów, wokół których koncentrować się będą działania samorządowców przy uzyskaniu dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. To, m.in., wspólna promocja, rozwój turystyki, polityka senioralna, poprawa sieci dróg i transportu kolejowego. Pod listem podpisali się burmistrzowie Sandomierza, Opatowa, Staszowa oraz starostwie powiatu sandomierskiego, opatowskiego i staszowskiego.

- Mamy na myśli również politykę zdrowotną w zakresie szpitali powiatowych, rozwój przedsiębiorczości, turystyki, tworzenie inkubatorów spożywczych na wzór działającego w Dwikozach w powiecie sandomierskim. Mówimy także o szeroko rozumianej turystyce i bezpieczeństwie przeciwpowodziowym. Zwracamy uwagę na budowę drogi szybkiego ruchu S74, która jest szansą dla naszego regionu - powiedział Marcin Piwnik, starosta sandomierski.

Józef Żółciak, starosta staszowski, zwrócił uwagę, że działania, które mają być ujęte w programie regionalnym, będą dotyczyć obszarów wzdłuż Wisły, czyli położonych na terenie powiatu sandomierskiego, staszowskiego i opatowskiego. Ponadto - jak dodał - w jego planach jest rozwój turystyki i produkcji ekologicznej. - Te cele zbliżają nas, dlatego warto działać razem - stwierdził starosta Żółciak.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec zaznaczył, że pojedyncza jednostka samorządu terytorialnego w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej będzie mieć znacznie mniejsze szanse na uzyskanie dofinansowania niż samorządy działające wspólnie. Dodał, że najważniejszymi wyzwaniami dla Sandomierza jest dalsze wykorzystanie potencjału turystycznego i pozyskiwanie środków zewnętrznych na ten cel.

Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, stwierdził, że porozumienie zawarte pomiędzy sześcioma samorządami to dobry pomysł.

- Powstaje mini region trzech powiatów. Co prawda każdy ma zróżnicowaną strukturę wytwórczą, bo rejon Sandomierza to głównie sadownictwo, Opatów i okolice to szeroko rozumiane rolnictwo, a powiat staszowski to przemysł. To wszystko powoduje, że ma sens organizowanie się, połączenie sił co do przyszłego rozwoju - dodał Marek Jońca.

Grzegorz Orawiec, prezes zarządu Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, przypomniał, że powstaje Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego i jest to moment, aby mocniej połączyć siły we wspólnych sprawach, które akcentowali samorządowcy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution