101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niezwykłe zdjęcia astrofotografa z powiatu koneckiego. Wśród nich „święty Graal” miłośników astronomii

Data publikacji: 08.12.2019 14:28
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Astrofotografia  zdjęcia Mateusza Kalisza

Astrofotografia - zdjęcia Mateusza Kalisza
Fot.

Galaktyki, umierające gwiazdy i wodorowe chmury, w których gwiazdy powstają można zobaczyć na fotografiach Mateusza Kalisza, astrofotografa z powiatu koneckiego.

Autor zajmuje się tą dziedziną fotografii od trzech lat. Jednym z jego ostatnich zdjęć jest  mgławica „Koński Łeb”, która swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu głowę konia na tle czerwonej chmury. Jak informuje Mateusz Kalisz, mgławicę możemy obserwować tylko podczas zimy - od listopada do lutego.

- Zwykłemu miłośnikowi astronomii ciężko sfotografować ten obiekt. Dla tych, którzy kochają astronomię jest „świętym Graalem”. Każdy chciałby choć raz uwiecznić go na zdjęciu lub zaobserwować - mówi autor.

Jak dodaje, fotografowanie nocnego nieba różni się od innych dziedzin fotografii, ponieważ docierające do nas światło odległych obiektów jest bardzo słabe, więc naświetlanie trwa  wiele godzin. Dodatkowo ruch obrotowy ziemi sprawia, że obiekty przemieszczają się w kadrze, więc trzeba zastosować specjalne urządzenia śledzące.

- Astrofotograf musi posiadać specjalne urządzenie, które utrzymuje jego aparat skierowany w to samo miejsce. To  bardzo precyzyjne urządzenia, ale najważniejsze w tym wszystkim jest oczywiście pogodne, ciemne i przejrzyste niebo - dodaje fotograf.

Zdjęcia i filmy Mateusza Kalisza można zobaczyć na fanpage AstroLife na facebooku https://www.facebook.com/astrolifepl, oraz kanale AstroLife na YouTube http://youtube.com/astrolifepl, gdzie można też znaleźć dużo ciekawych informacji o samej astronomii podanej w przystępnej formie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution