101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dlaczego nie będzie drugiego wicemarszałka?

Data publikacji: 10.12.2019 17:22
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
13.11.2019 Kielce. Sesja sejmiku województwa. Marek Bogusławski

13.11.2019 Kielce. Sesja sejmiku województwa. Marek Bogusławski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Duże zaskoczenie, tak większość sejmikowych radnych komentuje brak zgody na wybór Marka Bogusławskiego na stanowisko drugiego wicemarszałka województwa świętokrzyskiego.

Tej kandydatury jawnie nie popierali opozycyjni radni i to oni próbowali zablokować wybór Marka Bogusławskiego. W tajnym głosowaniu okazało się jednak, że z takim wskazaniem nie zgadza się także część radnych koalicyjnych.

Marszałek Andrzej Bętkowski, który rekomendował Marka Bogusławskiego na stanowisko wicemarszałka, nie kryje rozczarowania. – To dla mnie przykry prezent na święta – podkreśla. Dodaje, że na gorąco trudno mu rozstrzygnąć, jakie przesłanki kierowały radnymi. – Jestem mocno zawiedziony wynikiem tego głosowania – mówi.

Mariusz Gosek z Solidarnej Polski nie chce zdradzić, na kogo głosował, ale zaznacza, że zrobił to zgodnie ze swoim sumieniem, a Marek Bogusławski to jego dobry kolega. Mówi, że wynik tajnego głosowania pokazał, że w klubie Prawa i Sprawiedliwości powinny odbyć się szczere rozmowy. Na pytanie, czy wicemarszałkiem województwa powinien zostać przedstawiciel PiS, czy Solidarnej Polski, nie odpowiada wprost.

- Na pewno trzeba usiąść i o tym rozmawiać. Stało się coś poważnego. To nie jest kolejne drobne potknięcie, lecz solidna przewrotka - mówił.

Andrzej Swajda, szef PSL w sejmiku podkreśla, że przedstawiciele jego partii nie „uparli się” na Marka Bogusławskiego i nie tyle są przeciwko jego kandydaturze, ale mają wątpliwości, czy jego powołanie odbyłoby się zgodnie z prawem. Radny twierdzi, że zmieniony został statut, ale nie wprowadził przepisów przejściowych, które wskazywałyby, w jaki sposób dokonać zmiany składu zarządu.  

Sam Marek Bogusławski przyznaje, że jest mu przykro, ale zdaje sobie sprawę, że przyczyny takiego wyniku głosowania są głębsze. - To fizycznie dotyka mojej osoby, ale sądzę, że należy dokonać szczegółowej analizy tej sytuacji, wyciągnąć wnioski i podjąć właściwe decyzje – mówi.

Przypomnijmy, 13 grudnia mija miesiąc od ostatniej sesji, na której po raz pierwszy podjęto próbę wyboru Marka Bogusławskiego na wicemarszałka. By to zrobić, najpierw odwołano go z funkcji członka zarządu. Niepowołanie go po miesiącu na żadne ze stanowisk, oznacza że najprawdopodobniej straci obydwa. Sam marszałek Andrzej Bętkowski przyznaje, że w najbliższym czasie zarząd województwa będzie czteroosobowy. Czy ponownie znajdzie się w nim Marek Bogusławski? O tym na razie nikt nie chce przesądzać.

Podczas sesji radni nie zgodzili się na przekazanie na własność Świętokrzyskiemu Centrum Innowacji i Transferu Technologii działki przy ulicy Bęczkowskiej, co otworzyłoby spółce możliwość realizacji unijnego projektu polegającego na rozbudowie ŚCITT.    

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution