101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ojciec Stanisław Jaromi gościem VIII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich

Data publikacji: 11.12.2019 11:10 / Data aktualizacji: 12.12.2019 07:32
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
11.12.2019 Kielce. Spotkanie z o. Stanisławem Jaromim

11.12.2019 Kielce. Spotkanie z o. Stanisławem Jaromim
Fot. Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Radio Kielce

Spotkanie z o. Stanisławem Jaromim wokół jego nowej książki „Boska Ziemia” odbyło się w ramach VIII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich „Erec – Ziemia”.

O. Stanisław Jaromi jest franciszkaninem, doktorem filozofii, absolwentem teologii i ochrony środowiska od lat zaangażowanym w chrześcijańską edukację ekologiczną. Jest wieloletnim delegatem zakonu ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczącym Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.

Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych ośrodkach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie. Od 2016 roku mieszka w Radomsku. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą oraz duchowością, chrześcijańską wizją świata, a także różnymi nurtami ekofilozofii. W 2016 roku otrzymał tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii. „Boską Ziemię" o. Stanisław Jaromi kończył pisać w dżungli amazońskiej na pograniczu Boliwii, Peru i Brazylii.

Podczas spotkania o. Stanisław Jaromi mówił przede wszystkim o trzech „zielonych” papieżach - Janie Pawle II, Benedykcie XVI I Franciszku, podkreślając zasady ich nauk w tym zakresie. I tak Jan Paweł II był pierwszym, który podnosił ten problem w Kościele chrześcijańskim mówiąc o „nawróceniu ekologicznym” i podpisał z patriarchą Bartłomiejem historyczną deklaracją „o obowiązku szanowania świata stworzonego”. Jego myśli kontynuował Benedykt XVI, który zadbał również o tzw. zieloną energię dla stolicy watykańskiej, pozostawiwszy po sobie 2400 ogniw fotowoltaicznych na dachu auli Pawła VI. Papież Franciszek już podczas inauguracji swojego pontyfikatu nawoływał „Bądźmy opiekunami stworzenia Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego i środowiska”.

Gość Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich przypomniał też postać i działalność św. Franciszka i przełożenie jego idei na współczesność. Omówił również zadania Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.

Dziś w ramach VIII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich „Erec – Ziemia” odbędzie się spotkanie zatytułowane „Mnich z rabinką kłócą się o Ziemię”.

Będzie to rozmowa Małgorzaty Kordowicz, rabinki z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie z o. Stanisławem Jaromim, franciszkaninem, którzy dyskutować będą o tym, czy w taki sam sposób odczytujemy to, co o stosunku wobec ziemi mówi Stary Testament i jakie jest wspólne dziedzictwo obu religii. Czy łatwiej żyć ekologicznie, gdy jest się żydem lub chrześcijaninem?

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution