101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

38 lat temu wprowadzono stan wojenny [UROCZYSTOŚCI W ŚWIĘTOKRZYSKIEM]

Data publikacji: 13.12.2019 06:00
Autor: Robert Szumielewicz , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty składa Renata Janik  wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty składa: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Kielce. 13.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Kielcach i wielu innych miastach województwa świętokrzyskiego w piątek, 13 grudnia, odbędą się obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

KIELCE

13 grudnia 2019 roku, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego „Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w rocznicowych wydarzeniach:

godz. 10.00 - złożenie kwiatów pod tablicą okolicznościową na Areszcie Śledczym (Kielce Piaski)

godz. 18.00 - uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, (Kielce, Bazylika Katedralna)

godz. 19.00  - złożenie kwiatów przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Kielce, Plac NMP)

 

JĘDRZEJÓW

Niedziela, 15 grudnia, msza święta za Ojczyznę o godz. 11.00 w kościele MBŁ w Jędrzejowie.

 

KOŃSKIE

Piątek, 13 grudnia, msza święta za Ojczyznę o godz. 18.00 w Kolegiacie Świętego Mikołaja w Końskich.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Obchody związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się mszą świętą o godzinie 18.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Sandomierskiej. Po mszy odbędzie się marsz pamięci ulicami Kościuszki i Staszica przed pomnik pamięci ofiar stanu wojennego, który umiejscowiony jest obok ronda 25-lecia Solidarności. Tam odbędą się dalsze uroczystości, złożone zostaną kwiaty i znicze. Swoją obecność zapowiedzieli ostrowieccy parlamentarzyści. W Ostrowcu Świętokrzyskim największym pracodawcą, a jednocześnie najpotężniejszym ogniwem w strukturze NSZZ „Solidarność”, była Huta im. Marcelego Nowotki. W obu leżących na przeciwległych krańcach miasta zakładach huty związek skupiał około 16 tysięcy członków, co sprawiało, że Ostrowiec był obok Kielc najprężniejszym ośrodkiem funkcjonowania „Solidarności” w regionie. Strajk w Hucie im. Nowotki był jedynym większym aktem oporu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w regionie. Ostrowiecka huta była jedynym zakładem w ówczesnym województwie kieleckim, który podjął strajk generalny w obronie Solidarności i internowanych działaczy.

 

WŁOSZCZOWA

Piątek, 13 grudnia włoszczowski strajk o krzyże uczci Zespół Szkół nr 3 im. S. Staszica. Apel rozpocznie się o godz. 11.45 w sali gimnastycznej.

Piątek, 13 grudnia, msza święta za Ojczyznę o godz. w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin.

Niedziela, 15 grudnia - o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin odbędą się obchody 35. rocznicy zakończenia strajku o krzyże.

 

13 GRUDNIA 1981 ROKU

O godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W dniu wprowadzenia stanu wojennego na ulicach polskich miejscowości pojawiło się ok. 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW wyposażonych w 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 bojowych wozów piechoty, 9 tysięcy samochodów, a także kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 10 tysięcy uzbrojonych funkcjonariuszy skierowano do zatrzymania wytypowanych wcześniej osób. Do więzień i ośrodków internowania skierowano w pierwszym tygodniu ok. 5 tysięcy osób, w całym stanie wojennym 10 tysięcy. W czasie stanu wojennego internowanych lub aresztowanych zostało blisko 500 osób z regionu świętokrzyskiego. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

HISTORIA W POLSKIM RADIU KIELCE - STAN WOJENNY

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „STAN WOJENNY 1981 – PAMIĘTAMY”, który został zrealizowany przez IPN oraz NSZZ „Solidarność”

Zapraszamy do obejrzenia spotów przypominających o kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Materiały zostały przygotowane przez Oddział Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie

 

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

W grudniu 1981 roku papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan symbolicznie przypominali światu o Polsce i Polakach poprzez wystawienie w oknach zapalonej świeczki. Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do powtórzenia tego gestu. IPN apeluje do wszystkich o udział w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL, poprzez  zapalenie świec w oknach polskich domów 13 grudnia o godz. 19:30. Światło wolności można także zapalić wirtualnie na swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

PM10

PM2.5

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution