101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowe uzależnienia nastolatków

Data publikacji: 12.12.2019 17:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. 12.12.2019. Konferencja naukowa na temat cyberprzemocy i depresji w UJK. Przemawia Anna Hajdukiewicz  dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno  Pedagogicznych w Kielcach

Kielce. 12.12.2019. Konferencja naukowa na temat cyberprzemocy i depresji w UJK. Przemawia Anna Hajdukiewicz – dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Młodzież z Kielc pije coraz mniej alkoholu, narkotyki też są coraz rzadszym problemem. Jednak znacznie częściej niż kiedyś obserwowane są nowe uzależnienia. O problemach młodych ludzi rozmawiali dziś w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego terapeuci i pedagodzy szkolni. Konferencja naukowo-szkoleniowa była jednocześnie podsumowaniem 11 lat badań dzieci i młodzieży z Kielc.

Doktor Anna Hajdukiewicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach mówi, że młodzież coraz częściej jest uzależniona od telefonów komórkowych i Internetu. Winni takiej sytuacji często są sami rodzice.

- Już dzieci dwuletnie korzystają z tabletów i telefonów komórkowych. My jako środowisko rodzinne nie uczymy dzieci innego sposobu spędzania wolnego czasu. Podsuwamy im telefony, bo jest nam po prostu wygodniej - mówi Anna Hajdukiewicz.

Jak dodaje - dziecko, ale też nastolatek nie zdaje sobie sprawy jak dużo zagrożeń czeka w sieci. Martwi coraz większa popularność tak zwanych patostreamów, czyli na przykład transmitowanych na żywo imprez alkoholowych. Martwi też coraz częstsza cyberprzemoc, której ofiarami lub sprawcami są młodzi ludzie.

Profesor Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji mówi, że niepokojący jest coraz większy odsetek młodych ludzi niezadowolonych ze swojego życia.

- Kiedy zaczynaliśmy te badania w 2008 roku tylko 3 proc. badanych wskazywało na to, że ich życie mało ma sensu, teraz twierdzi tak aż 14-18 proc. młodych ludzi. Więc co piąty, szósty uczeń przyznaje, że ma stany pogorszenia nastroju i objawy depresyjne - mówi Krzysztof Gąsior.

Celem dzisiejszej konferencji było między innymi wypracowanie strategii, która ułatwi terapeutom i pedagogom szkolnym wspieranie młodych ludzi zmagających się z uzależnieniami lub depresją.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution