101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przypomnieli twórczość barda „Solidarności"

Data publikacji: 12.12.2019 19:27
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Kultura
Komentarze
12.12.2019 Kazimierza Wielka. 16. Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego

12.12.2019 Kazimierza Wielka. 16. Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Za nami kolejny projekt artystyczny poświęcony pamięci legendarnego barda „Solidarności" - poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Przegląd, tradycyjnie odbył się w ramach kazimierskich obchodów, upamiętniających tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku.

W konkursowe szranki stanęła młodzież z Ponidzia. Młodzi ludzie już po raz 16. zaprezentowali swoje umiejętności zarówno wokalne, jak i recytatorskie. Beata Stępień, przewodnicząca NSZZ „Solidarność", pracownik oświaty i wychowania międzyzakładowej organizacji zakładowej w Kazimierzy Wielkiej co roku obserwuje zmagania uczestników.

Jak podkreśla, poziom z roku na rok jest coraz lepszy, a zaangażowanie ogromne. Dodaje, że dzięki takim uroczystościom, młodzież może zrozumieć, iż to za sprawą Solidarności żyjemy w wolnej Polsce.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem przede wszystkim odwagi i sposobu w jaki młodzi ludzie, którzy nie doświadczyli tego okresu stanu wojennego, potrafią przedstawić swoje spostrzeżenia i emocje z nim związane - podkreśla Beata Stępień.

Kazimierz Pasternak, zastępca przewodniczącego świętokrzyskiej „Solidarności" przyznaje, że był bezpośrednim świadkiem, ale i i uczestnikiem dramatu, który zapisał się na tragicznych kartach historii Polski. Jak mówi - stara się w sposób nie książkowy, a autentyczny przekazywać wiedzę o tamtych wydarzeniach.

- Młodzi ludzie zdominowali salę. Oni zapamiętają, wiele rzeczy się dowiedzą, poczują klimat poprzez głęboką twórczość Jacka Kaczmarskiego - barda solidarności. To człowiek, który dotknął sedna tego dramatu i solidarności oraz wolności - dodaje.

Gabriela Żulichowska z kazimierskiego liceum, jak i Alicja Mróz ze Skalbmierza uważają, że twórczość Jacka Kaczmarskiego jest niezwykle ważna dla Kazimierzy Wielkiej, jak i jej mieszkańców. Wspólnie podkreślają, że zostaje ona w pamięci i towarzyszy w poznawaniu zawiłych meandrów historii.

Organizatorami wydarzenia były m.in. ośrodek kultury i NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

Pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim zajął Kacper Sambór z utworem pt. „Tadeusz”. Natomiast zwyciężczynią konkursu piosenki została Aleksandra Radosz w utworze „A my nie chcemy uciekać stąd”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution