101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Unijne wsparcie dla świętokrzyskich samorządów. Na co trafią pieniądze?

Data publikacji: 16.12.2019 16:47
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.12.2019 Staszów. Podpisanie umów na przekazanie unijnych pieniędzy dla trzech świętokrzyskich samorządów. Na zdjęciu od lewej wiceminister Anna Krupka Marek Jońca  członek zarządu województwa i Leszek Kopeć  burmistrz Staszowa

16.12.2019 Staszów. Podpisanie umów na przekazanie unijnych pieniędzy dla trzech świętokrzyskich samorządów. Na zdjęciu (od lewej): wiceminister Anna Krupka, Marek Jońca - członek zarządu województwa i Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Prawie 9 mln zł unijnego dofinansowania trafiło do trzech świętokrzyskich samorządów. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, wymianę oświetlenia ulicznego, a także doposażenie szpitali. Umowę z beneficjentami podpisano w Urzędzie Miasta w Staszowie.

Jak mówi Marek Jońca, członek zarządu województwa, w sumie podpisano cztery umowy. Dwie z nich dotyczą doposażenia oddziału pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Sandomierzu, a także wyposażenia nowego bloku operacyjnego staszowskiego szpitala. Beneficjentami dwóch pozostałych umów są gminy Staszów i Bogoria.

- Najważniejszym celem takich działań jest zmniejszanie negatywnych i szkodliwych skutków działania gazów cieplarnianych poprzez termomodernizację budynków czy wymianę lamp ulicznych na energooszczędne - dodaje.

16.12.2019 Staszów. Podpisanie umów na przekazanie unijnych pieniędzy dla trzech świętokrzyskich samorządów. Na zdjęciu (od lewej): Marek Strzała - radny sejmiku, wiceminister Anna Krupka i Marek Jońca - członek zarządu województwaFot. Michał Kita / Radio Kielce

W podpisaniu umów wzięła udział także Anna Krupka, wiceminister sportu. Jak podkreśliła, dzięki skutecznej pracy zarządu województwa kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, środki z funduszy unijnych są skuteczniej rozdysponowywane dla samorządów, niż za czasów poprzedników z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zaznaczyła, że oprócz inwestycji w zdrowie mieszkańców, niezwykle istotne są także działania pozwalające zwiększać komfort jakości życia mieszkańców poprzez walkę o czyste powietrze, czego dobrym przykładem jest dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.

Jak mówi Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa, bez dofinansowania w wysokości ponad 2,6 mln zł termomodernizacja Staszowskiego Domu Kultury nie byłaby możliwa.

- Ten obiekt najpilniej potrzebował termomodernizacji, o czym świadczy także aktualny wygląd budynku. Był to więc ostatni dzwonek, aby moc zrealizować to zadanie. W następnej kolejności, termomodernizacji i ocieplenia wymagają urząd miasta i gminy, a także hala OSiR - dodaje.

Dofinansowanie w kwocie ponad 2,5 mln zł otrzymała także gmina Bogoria. Jak mówi wójt Marcin Adamczyk, te pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie całej gminy.

16.12.2019 Staszów. Podpisanie umów na przekazanie unijnych pieniędzy dla trzech świętokrzyskich samorządów. Na zdjęciu (od lewej): wiceminister Anna Krupka, Marek Jońca - członek zarządu województwa i Marcin Adamczyk - wójt BogoriiFot. Michał Kita / Radio Kielce

- Jest to dla nas już drugie dofinansowanie w tym roku dotyczące zadań związanych z ochroną środowiska. Na początku roku podpisaliśmy umowę na termomodernizację budynków, opiewającą na ponad 4,5 mln zł, dzięki temu w 2019 roku do gminy Bogoria z urzędu marszałkowskiego trafiło ponad 7 mln zł, co nas bardzo cieszy - komentuje.

W gminie Bogoria zostaną wymienione wszystkie lampy. Jak szacują władze gminy, wkład własny w inwestycję dotyczącą energooszczędnego oświetlenia powinien się zwrócić maksymalnie w okresie dwóch lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution