101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Turyści chętnie odwiedzają najmniejsze miasto w Polsce

Data publikacji: 28.12.2019 13:10
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
01.08.2017 Opatowiec.

01.08.2017 Opatowiec.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rok temu Opatowiec odzyskał prawa miejskie. Dziś jest najmniejszym, ale i jednym z najstarszych miast w Polsce, gdyż pierwotnie prawa miejskie zostały mu nadane w 1271 roku.

Co się zmieniło w ciągu tego roku?  Sławomir Kowalczyk, który jako wójt zarządzał gminą przez 8 lat, a od roku sprawuje urząd burmistrza zauważa, że odzyskanie po 150 latach praw miejskich na pewno sprzyja rozwojowi miejscowości.

- W tym roku przeprowadziliśmy kompleksową odnowę budynku ośrodka zdrowia. Zainstalowane zostały również nowe, energooszczędne oświetlenie. Ponadto teren wzdłuż nadbrzeża Wisły  zmieni swoje oblicze w ramach rewitalizacji. W planach jest m.in. renowacja stojącego w tym miejscu od połowy lat 90. pomnika Józefa Piłsudskiego. Projekt zakłada również modernizację  rynku razem z termomodernizacją znajdujących się w jego obrębie budynków użyteczności publicznej.

Sławomir Kowalczyk podkreśla, że zmiana tytułu z wójta na burmistrza, to bardzo miłe i sympatyczne uczucie, ale jak dodaje, to bardziej aspekt symboliczny.

- Z pewnością gdzieś w świadomości pozostaje fakt bycia burmistrzem, ale tak naprawdę wójt, burmistrz, czy prezydent mają takie same obowiązki. Ludzie do tej pory się mylą, zwracając się do mnie „panie wójcie”. Sam też się mylę, ale właściwie nic w tym złego nie ma - dodaje.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że tytuł najmniejszego miasta w Polsce niewątpliwie przyczynił się do promocji miejscowości. Zauważyli także, że w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosło zainteresowane turystów.  

- Ludzie chętnie przyjeżdżają zobaczyć najmniejsze miasto w Polsce. Wybierają się na wycieczki rowerowe z dziećmi, fotografują kościół, wieże, nagrywają hejnał. Niestety jedyną bolączką jest brak inwestycji, które dawałyby ludziom miejsca pracy - zaznaczają.

Przypomnijmy, że Opatowiec jest jednym z siedmiu miast w regionie, które 1 stycznia  odzyskały  prawa miejskie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution