101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zarzuty za fałszywe zwolnienia lekarskie

Data publikacji: 03.01.2020 09:59
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 11.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Wyłudzali świadczenia m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podrabiali dokumenty i powoływali się na wpływy w instytucjach publicznych.

Mowa o 31 osobach, które za popełnione przestępstwa wkrótce staną przed sądem. Prokuratura Okręgowa w Kielcach skierowała w tej sprawie do sądu akt oskarżenia.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach wyjaśnia, że zarzucane podejrzanym czyny dotyczą lat 2010-2016. W toku śledztwa ustalono, że w jednej z przychodni na terenie Jędrzejowa, jej pracownik Leszek K., we współpracy z zatrudnionym tam lekarzem, wystawiali fałszywe zaświadczenia o niezdolności do pracy, czyli zwolnienia lekarskie. Osoby, którym wystawiono takie dokumenty, nie cierpiały na wskazane choroby, nie były diagnozowane i nie pojawiały się w gabinecie lekarskim. Leszek K. za załatwienie zaświadczeń przyjmował łapówki.

Dodatkowo Leszek K., dokonywał fikcyjnych rejestracji pacjentów na zabiegi fizjoterapeutyczne. W ten sposób doprowadził do wyłudzenia ponad 18 tys. zł oraz usiłował doprowadzić do wyłudzenia blisko 24 tys. zł z NFZ.

Ponadto w ramach fikcyjnych rehabilitacji, podejrzani doprowadzili do wyłudzenia prawie 100 tys. zł na szkodę NFZ i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie za sprzęt do rehabilitacji, który faktycznie nie został wydany.

Główni podejrzani to Leszek K. i Barbara W. Łącznie usłyszeli około 600 zarzutów. Część z podejrzanych w toku śledztwa przyznała się do udziału w przestępczym procederze i złożyła wyjaśnienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Jędrzejowie. Oskarżonym grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution