101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Skąd wzięła się tradycja święta Trzech Króli?

Data publikacji: 06.01.2020 08:43
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli
Kielce. 06.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dziś katolicy świętują Objawienie Pańskie, zwane świętem Trzech Króli. Początkowo chrześcijanie właśnie w tym dniu obchodzili Boże Narodzenie.

To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich - mówi ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

- Już w III wieku obchodzono je na chrześcijańskim Wschodzie. Na Zachodzie od IV wieku zaczęto obchodzić to święto niezależnie od Bożego Narodzenia - wyjaśnia rzecznik.

Ewangelia mówi o mędrcach ze Wschodu, czyli ówczesnych uczonych, którzy przybyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Stopniowo zostali oni określeni mianem „królów” - dodaje ks. Mirosław Cisowski.

- Nie wiadomo też, czy było ich trzech. Ta liczba wzięła się od liczby złożonych darów. Ewangelia podaje, że były to: mirra, kadzidło i złoto - przypomina ks. Cisowski.

Mędrcy przyszli do Jezusa, bo wiedzieli, że narodził się Mesjasz nie dla jednego regionu, ale dla całego świata. Dlatego także my, 6 stycznia, ogłaszamy jedynego Boga na ulicach miast i opisujemy swoje drzwi kredą - mówi ksiądz biskup Marian Florczyk.

- Jeżeli oznaczamy drzwi, to jednocześnie deklarujemy, że te drzwi są otwarte na Boga, że jesteśmy z Jezusem i wciąż otwieramy się na Jego nauczanie - dodaje biskup.

Zgodnie z tradycją na drzwiach wierzący piszą K M B i dany rok np 2020. Jak się okazuje nie jest to tylko skrót od imion trzech króli, ale pochodzi od łacińskiego "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".

Dziś pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przez około 40 miejscowości w województwie świętokrzyskim przejdą Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne wspólne kolędowanie łączy się z wdzięcznością za wszystkie cuda w historii naszej Ojczyzny oraz za cuda, których doświadczamy na co dzień.

Tradycja Orszaków Trzech Króli rozwija się w Polsce od przywrócenia przez Sejm dnia wolnego od pracy 6 stycznia.

W sumie w całej Polsce Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku przez ulice ponad 850 miejscowości. Pojawią się także na ulicach 18 miast poza granicami Polski.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution