101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Orszak Trzech Króli przemierzył ulice Starachowic

Data publikacji: 06.01.2020 12:37
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.01.2020. Starachowice. Orszak Trzech Króli

06.01.2020. Starachowice. Orszak Trzech Króli
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Wierni wyruszyli sprzed kościoła Wszystkich Świętych, a trasa prowadziła na Plac pod Skałkami.

W rolę Maryi i Józefa wcielili się Małgorzata i Mariusz Krawczykowie, związani z Domowym Kościołem przy parafii na Wanacji.

- Ksiądz proboszcz bardzo nas zaskoczył tą propozycją, to ogromny zaszczyt i mamy nadzieję, że podołamy obowiązkom - mówiła pani Małgorzata.

Głównym organizatorem Orszaku w Starachowicach jest Rada Rycerzy Kolumba, która corocznie szuka pomysłów na uatrakcyjnienie spotkania. Jednym z nich jest rozdawanie dzieciom drewnianych mieczy, które mają je zagrzewać do obrony Świętej Rodziny i torować drogę trzem mędrcom.

W orszaku szła m.in poseł PiS Agata Wojtyszek. Wspominała, że w tej inicjatywie uczestniczy od wielu lat, choć nie zawsze w Starachowicach.

- To wielka manifestacja wiary. Cieszę się, że moja parafia, w której mieszkam jest jednym z głównych organizatorów wydarzenia - dodała Agata Wojtyszek.

Wśród starachowiczan uczestniczących w Orszaku wiele osób było z dziećmi, zdaniem rodziców i dziadków to sposób na wychowanie w religijności i tradycji.

Trzej królowie szli poprzedzani zwierzętami. Te pochodziły z cyrku Arena, który na zimę zjeżdża do pobliskiego Henryka. Największe zainteresowanie budziła młoda wielbłądzica, ale był także koń i kucyk. Zwierzęta na co dzień pracują w cyrku, są więc oswojone i przyzwyczajone do dużych zgromadzeń, jednak tuż przed wyjściem w trasę trzeba je było uspokajać.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa „Cuda, cuda ogłaszają”, które nawiązują do polskich kolęd. Ksiądz Andrzej Kania, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starachowicach, jeden z organizatorów wydarzenia w mieście, przypomina, że często wierni nie znają całych kolęd, dlatego warto je przypominać i śpiewać w całości. Wobec tego uczestnicy dostawali śpiewniki z tekstami pieśni.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution