101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mali artyści ćwiczyli przed występem. W niedzielę oratorium „Do Betlejem”

Data publikacji: 07.01.2020 21:38
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
07.01.2020 Kielce. Próba przed oratorium Do Betlejem

07.01.2020 Kielce. Próba przed oratorium „Do Betlejem”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Orkiestra, soliści, chór liczący 120 osób i głos Jerzego Stuhra, a w tle historia o Narodzeniu Pańskim. Już w niedzielę, 12 stycznia, w Filharmonii Świętokrzyskiej zostanie wystawione familijne, multimedialne oratorium na Boże Narodzenie „Do Betlejem”. We wtorek odbyła się próba z udziałem artystów z Kielc.

Widowisko po raz pierwszy zostało pokazane w stolicy Świętokrzyskiego przed rokiem. Jego twórcą jest Mikołaj Blajda, krakowski producent muzyczny, dyrygent i kompozytor, który wskazał na najważniejsze elementy tego widowiska.

- Oratorium Filharmonii Futura z moją autorską muzyką powstało do pięknych, cudownych tekstów dziewięciu poetów. Są takie dwa jego mocne punkty. Pierwszy to te wspaniałe testy, bo każdy z autorów trochę inaczej na te święta patrzy, co jest bardzo ciekawe. Natomiast drugim, bardzo istotnym i mocnym punktem jest udział dzieci, które śpiewają jako chór, ale też śpiewają soliści dziecięcy - wymienił.

Na scenie pojawią się soliści - Sylwia Lorens, Anna Sokołowska i Michał Gasz oraz krakowska Orkiestra Filharmonii Futura. W dubbingowej roli wystąpi Jerzy Stuhr, który swoim fantastycznym głosem będzie opowiadał „Opowieści wigilijne”. Zaprezentują się też świętokrzyscy artyści - chór kameralny Fermata, chór dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kielcach i studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Przygotowaniem liczącego ponad 100 osób chóru zajęła się ekspertka w tej dziedzinie, na co dzień dziekan Wydziału Sztuki UJK, Ewa Robak. Zdradziła nam tajniki swojej pracy.

- Nie pracuję od razu ze 120 osobami, tylko najpierw ćwiczyłam z różnymi grupami, a dzisiaj próbujemy w całości. Jest to dla mnie poniekąd normalna praca. To się dzieje etapami, ale muszę widzieć ten efekt końcowy - mówiła.

Przyznała, że w gronie wokalistów jest ponad 30 dzieci, które w tym roku po raz pierwszy wystąpią w oratorium „Do Betlejem”. One przygotowania rozpoczęły już w październiku. Dla małych artystów, którzy brali udział w widowisku już w zeszłym roku, praca jest łatwiejsza. Do tej drugiej grupy należy Mikołaj Zarzycki.

- Nasze zadanie polega na zaśpiewaniu piosenek napisanych przez Mikołaja Blajdę. To widowisko to przede wszystkim zabawa. Fajnie będzie wystąpić przed publicznością - wyjaśnił.

W oratorium śpiewa też siostra Mikołaja Zarzyckiego, Patrycja. Ich mama, Agnieszka, ze spokojem przyglądała się próbie.

- Oboje chodzą do szkoły muzycznej, oboje już od przedszkola występują. Co czuję? Przede wszystkim dumę. Stresu nie ma, bo tu panuje bardzo rodzinna atmosfera, znamy się, nikt się nie denerwuje - wyjaśniła.

Występ już w niedzielę, 12 stycznia, o godzinie 18. Sylwia Lorens, jedna z solistek i jednocześnie dyrektor Filharmonii Futura wyjaśnia, że będzie to wyzwanie logistyczne i organizacyjne.

- Wynika to z tego, że w Filharmonii Świętokrzyskiej mamy ograniczoną przestrzeń, jeśli chodzi o garderoby, a małych artystów setkę i każdemu z nich będą towarzyszyć rodzice lub dziadkowie, którzy będą pomagać im się ubrać, więc będziemy musieli się jakoś pomieścić - żartowała.

- Ale też będziemy musieli odpowiednio ustawić próbę w dniu koncertu, tak, by dzieci pojawiły się na samym końcu, żeby ich nie obciążać, żeby nie były zmęczone - tłumaczyła.

Koncert w Kielcach będzie ostatnim na trasie oratorium w tym sezonie świątecznym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution