101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Opatowska mogiła powstańców została odnowiona

Data publikacji: 11.01.2020 14:07
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.01.2020. Opatów. Odnowiona mogiła powstańców styczniowych

11.01.2020. Opatów. Odnowiona mogiła powstańców styczniowych
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zbiorowa mogiła młodych powstańców styczniowych w Opatowie została odrestaurowana. Nowa tablica z czytelnymi nazwiskami pomordowanych, kostka brukowa wokół, ścieżka, dwie ławeczki i tablica informacyjna - tak wygląda otoczenie mogiły, która znajduje się w pobliżu szpitala przy tzw. promenadzie.

To tu 30 kwietnia 1864 roku odbyła się egzekucja sześciu młodych powstańców w wieku od 18 do 26 lat.

Z odnowienia grobu cieszy się prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej Zbigniew Zybała, który zabiegał o pielęgnowanie pamięci o zamordowanych powstańcach. Mogiła przybrała nowy kształt. Nazwiska na tablicy pamiątkowej są bardziej czytelne i nie ma już zagrożenia że nie będzie można ich w przyszłości odczytać - mówi Zbigniew Zybała. Jedynym starym elementem jest krzyż, który stoi na mogile od stu lat.   

Regionalista Andrzej Żychowski także uważa, że mogiła wreszcie godnie upamiętnia młodych powstańców. Dodaje także, że mieszkańcy Opatowa zawsze pamiętają o tej mogile.

- W pamięci mieszkańców to miejsce rzeczywiście funkcjonuje. Przechodząc promenadą zatrzymują się tam, 1 listopada zapalają znicze. Grobem opiekowali się uczniowie „Bartosza” -  mówi Andrzej Żychowski.

Przypomnijmy, sześciu żandarmów Rządu Narodowego miało utrzymywać ład i porządek na terenie objętym powstaniem. Wykonywali również zadania wynikające z rozporządzeń Rządu Narodowego. Byli to: Alfons Bielski ze wsi Konopiska, Jacek Grdeń z Brzóstowej, Stefan Jagiełło i Józef Wąsikiewicz z Olszownicy, Adam Ważycki z Barda oraz Lucjan Wyszomirski z Zawichostu.
Kiedy przebywali w karczmie w Nieskurzowie, jeden z Polaków na nich doniósł. Mężczyźni zostali złapani i powieszeni przez Rosjan obok dzisiejszego szpitala w Opatowie. Tam też znajduje się mogiła.

Remont miejsca pamięci wykonało opatowskie starostwo powiatowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution