101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

50-kilogramowa bomba unieszkodliwiona przez saperów

Data publikacji: 13.01.2020 10:28
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
13.01.2020. Szczaworyż. Znaleziona bomba lotnicza

13.01.2020. Szczaworyż. Znaleziona bomba lotnicza
Fot. CPdMZ w Kielcach

50-kilogramową bombę lotniczą FAB-50 produkcji radzieckiej znaleziono w Szczaworyżu w gminie Busko-Zdrój. Znajdowała się ona w rowie, tuż przy drodze krajowej nr 73 relacji Busko-Zdrój - Szczucin.

Na czas jej wydobywania niezbędna była ewakuacja mieszkańców z okolicznych budynków. Wstrzymany został także ruch.

Jak mówi st. chor. sztab. Robert Krasowski z Patrolu Saperskiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, to bardzo niebezpieczny przedmiot o promieniu rażenia do jednego kilometra. Jak dodaje, broń znajdowała się w miejscu uciążliwym dla saperów. Część niewybuchu była w ziemi. Po skosie wystawał jedynie zapalnik, który jak dodaje, w każdej chwili mógł eksplodować.

- W tym rejonie unieszkodliwiamy bardzo dużo pocisków tzw. wielkogabarytowych. To rejon, gdzie w czasie II wojny światowej trwały intensywne walki miedzy oddziałami radzieckimi, a niemieckimi. Oddziały te przepychały się nawzajem przez dłuższy okres. To tu były wykorzystywane bomby o największym kalibrze - tłumaczy żołnierz.

Niewybuch został odkopany przez firmę, która robi wykop pod budowę kanalizacji. Jeden z pracowników Ryszard Wiciel nie krył obaw. Widząc, że istnieje ryzyko natychmiast zarządził zaprzestanie prac i wezwał policję.

- Podczas prac natknęliśmy się na metalowy przedmiot. Kiedy wraz z kolegami przyjrzeliśmy się bliżej stwierdziliśmy, że to może być niewybuch. Natychmiast wyszliśmy z wykopu i zabezpieczyliśmy miejsce przed dostępem osób postronnych - mówi Ryszard Wiciel.

Obecnie nie ma już zagrożenia wybuchem. Bomba Została przewieziona na poligon i unieszkodliwiona. Kieleccy saperzy od początku roku tego roku interweniowali już pięć razy. Patrol wzywany był m.in. do Barczy, Motkowic, Sieczkowa i Paprocic.

Patrol saperski został wezwany także do miejscowości Rogowice w gminie Mniów. Tam prawdopodobnie znajduje się kula armatnia z lontem prochowym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution