101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Oświatowa Solidarność chce rozmów z rządem

Data publikacji: 13.01.2020 11:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Ryszard Proksa  przewodniczący Komisji Krajowej Oświaty i Wychowania Solidarności

Na zdjęciu: Ryszard Proksa - przewodniczący Komisji Krajowej Oświaty i Wychowania Solidarności
17.05.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Oświatowa Solidarność chce by premier Matusz Morawiecki zaangażował się w pracę nad nowym systemem wynagradzania nauczycieli.

Jak mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Komisji Krajowej Oświaty i Wychowania Solidarności, zmiany w naliczaniu nauczycielskich pensji były jednym z punktów porozumienia, które związek podpisał z rządem w kwietniu ubiegłego roku. Dzięki umowie Solidarność nie wzięła udziału w strajku nauczycieli - przypomina Ryszard Proksa.

- Napisaliśmy pismo do pana premiera, bo przecież to rząd podpisywał z nami to porozumienie, że chcemy w trybie pilnym się spotkać i omówić tę sprawę - mówi Ryszard Proksa.

Solidarność chce, żeby nauczycielskie wynagrodzenie powiązać ze średnią płacą w Polsce. Jeżeli ona będzie rosła, odpowiednio wzrośnie też pensja pracowników szkół. Ryszard Proksa podkreśla, że sprawa jest bardzo ważna. Podnoszenie pensji minimalnej zapowiadane przez rząd doprowadzi do tego, że nauczyciele będą zarabiali najniższą krajową lub nawet mniej.

- Problem jest bardzo napięty. Mamy nadzieję, że rząd nie będzie przeciągał sprawy tak, że znów „zagotuje” środowisko i coś się wydarzy. To byłoby niepotrzebne i niepoważne - twierdzi przewodniczący oświatowej Solidarności.

Ryszard Proksa dodaje, że związek ma jeszcze jeden ważny postulat - podwyżki pensji, które Dariusz Piontkowski, minister edukacji zapowiada na wrzesień, Solidarność chce wprowadzić już od stycznia.

- O tym też chcemy rozmawiać z rządem - twierdzi Ryszard Proksa.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution