101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejny nowatorski zabieg w ŚCO

Data publikacji: 14.01.2020 12:57
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
14.01.2020. Kielce. Gabinet do wykonania wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej

14.01.2020. Kielce. Gabinet do wykonania wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Klinika Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dołączyła do czołowych ośrodków, w których wszczepiane są sztuczne zwieracze cewki moczowej.

Zabieg wykonywany jest pacjentom cierpiącym na nietrzymanie moczu. Umożliwia chorym powrót do pełnej aktywności społecznej i zawodowej - wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Ta dolegliwość stanowi olbrzymi dyskomfort dla pacjentów. Najbardziej zdesperowani są młodzi mężczyźni, którzy chcą normalnie żyć, wrócić do pracy i funkcjonować bez pieluchomajtek. Ten zabieg pozwala im powrócić do społeczeństwa - dodał profesor Stanisław Góźdź.

Uciążliwa dysfunkcja może pojawić się jako skutek uboczny leczenia nowotworu złośliwego prostaty. Może dotyczyć 10 proc. mężczyzn po leczeniu operacyjnym oraz pacjentów z neurologicznymi zaburzeniami czucia pęcherza. Jak informuje Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w ŚCO, sztuczny zwieracz cewki moczowej, to system hydrauliczny składający się z opaski uciskowej z balonikiem, który zastępuje naturalny zwieracz.

- Ten zwieracz jest cały czas zamknięty, natomiast kiedy pacjent chce oddać mocz naciska specjalny przycisk, który jest z reguły schowany pod skórą, aktywując wtedy zwieracz i może w sposób naturalny oddać mocz. Zamknięcie zwieracza następuje automatycznie - wyjaśnia dr Mateusz Obarzanowski.

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w Polsce rocznie takiego zabiegu potrzebuje około 300 pacjentów, natomiast wykonywanych jest około 100. Sztuczny zwieracz kosztuje ponad 20 tys. zł. Cała procedura jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Polsce tylko kilka ośrodków urologicznych implantuje sztuczne zwieracze cewki moczowej. Takie zabiegi wykonywane są m.in. w klinikach we Wrocławiu, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie.
Rocznie w Polsce notuje się ponad 14,5 tys. zachorowań na raka prostaty. W województwie świętokrzyskim w 2016 roku na ten nowotwór zachorowało 682 mężczyzn.

14.01.2020. Kielce. Gabinet do wykonania wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowejFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution