101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Salmonella atakuje w powiecie koneckim

Data publikacji: 14.01.2020 14:48
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Polskie Radio

3 przypadki występowania bakterii salmonelli stwierdzono w ciągu ostatnich dwóch tygodni w jednej z ubojni drobiu w powiecie koneckim.

To niepokojące dane, ponieważ przez cały ubiegły rok inspektorzy sanitarni wykryli tylko jeden taki przypadek i to w ostatnim tygodniu grudnia.

Maja Makuch, kierownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Końskich uważa, że może się to wiązać ze sposobem hodowli i nieodpowiednim poziomem higieny w niektórych gospodarstwach. W powiecie koneckim jest 7 dużych ferm drobiu i czterech przedstawicieli rolniczego handlu detalicznego, ale ogromną większość stanowią przydomowe gospodarstwa, których liczbę trudno określić.

Maja Makuch podkreśla, że mało prawdopodobne jest kupienie zakażonego salmonellą mięsa w sklepie, ponieważ każda partia jest badana przed dopuszczeniem do handlu. Możemy natomiast zarazić się salmonellą przez jaja od zakażonej kury, dlatego ważna jest higiena.

- Nawet jeżeli kupimy jajka z dużych ferm, powinniśmy trzymać je w tych opakowaniach, w których zostały nabyte. Nie powinniśmy używać opakowań na jaja wielokrotnie - podkreśla.

Bakteria salmonelli jest przyczyną zatruć pokarmowych, rzadko prowadzi do śmierci, ale wymaga hospitalizacji.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution