101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwie świętokrzyskie linie kolejowe wpisane do rządowego programu Kolej Plus

Data publikacji: 14.01.2020 16:57
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Część linii kolejowej nr 25 ze Skarżyska-Kamiennej do Końskich oraz fragment linii nr 73 w Busku-Zdroju zostały wpisane do rządowego programu Kolej Plus. W związku z tym mogą liczyć na finansowanie modernizacji z budżetu państwa. Taką decyzję podjęli posłowie podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, dzięki nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym.

Jak informuje poseł Agata Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości, starania o wpisanie świętokrzyskiego odcinka linii nr 25 do programu Kolej Plus rozpoczęła wraz z parlamentarzystami jeszcze jako wojewoda świętokrzyski.

- Odcinek między Skarżyskiem a Końskimi jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia transportu pasażerskiego, jak i towarowego pomiędzy tymi miastami - podkreśla.

Parlamentarzystka mówi, że modernizacja linii kolejowej na trasie Skarżysko - Końskie zdecydowanie skróci czas podróży pomiędzy tymi miastami, czyniąc transport kolejowy bardziej konkurencyjnym wobec podróży samochodem.

- Warto podkreślić, że program Kolej Plus oprócz przeznaczenia 6,6 mld złotych na modernizację i udoskonalanie linii kolejowych pozwala także na współpracę z samorządami. Dzięki czemu będzie możliwe bezpłatne korzystanie przez samorządy z linii kolejowych, o co władze lokalne wielokrotnie zabiegały - wyjaśnia parlamentarzystka.

W ramach rządowego programu Kolej Plus, na poprawę infrastruktury i modernizację linii kolejowych rząd do 2028 roku przeznaczy 6,6 mld złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution