101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Te wirusy są odpowiedzialne za zachorowania na nowotwory złośliwe

Data publikacji: 15.01.2020 14:11
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
15.01.2020. Kielce. Na zdjęciu dr hab. n. med. Artur Kowalik  kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

15.01.2020. Kielce. Na zdjęciu: dr hab. n. med. Artur Kowalik - kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Nie tylko palenie tytoniu, nadwaga i geny. Zachorowanie na nowotwór możemy zawdzięczać także wirusom. Istnieją takie, które wielokrotnie zwiększają ryzyko patologicznego namnażania się komórek.

W „Czasie dla zdrowia” na temat wirusów onkogennych rozmawialiśmy z dr hab. Arturem Kowalikiem, kierownikiem Zakładu Diagnostyki Molekularnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Panie doktorze, czym są wirusy onkogenne?

Wirusy, to takie cząsteczki, które nie mogą egzystować same. Przejawiają oznaki egzystencji jeżeli żyją w komórkach ludzkich. One mogą się namnażać infekując komórki, mogą trwać w stanie utajonym, mogą się namnażać, a przy tym niestety doprowadzają do zniszczenia komórki, która ją żywi. Wirusy, to nic innego, jak takie opakowanie fragmenty informacji, które za pomocą infekcji wnikają do środka komórki i zmieniają  jej pole decyzyjne. Komórka zaczyna się zachowywać w ten sposób jak chce (może się dzielić, produkować części zamienne do budowy nowych wirusów. W ten sposób wirus się namnaża pozbawiając życia komórkę. Doprowadza do jej zniszczenia, a tym samym pęknięcia, co powoduje uwolnienie się nowych komórek wirusowych.  

- W jakim stopniu są odpowiedzialne za rozwój nowotworów złośliwych?

Szacuje się, że to jest nawet 15 procent.

- Jakie najczęściej nowotwory wywołują wirusy onkogenne?

Jest ich dużo. To np. wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (wywołujący raka szyjki macicy), ale także wirus ludzkiej białaczki. Z kolei wirus EBV powoduje zaburzenia odporności, a HBV i HCV zapalenie wątroby.

Posłuchaj rozmowy

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution