101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szczepione dzieci będą miały łatwiej?

Data publikacji: 15.01.2020 15:27
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Fot. morgueFile free photo

Władze Kielc chcą premiować przy rekrutacji do przedszkoli dzieci, które zostały zaszczepione. Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić pod obrady jutrzejszej sesji Rady Miasta Kielce. Dzieci, które zostały zaszczepione mają otrzymywać dodatkowych 35 punktów.

Zdaniem Marcina Stępniewskiego, radnego Prawa i Sprawiedliwości, to bardzo dobry pomysł, ale trudny de zrealizowania.

- Nasuwa się pytanie, czy ten pomysł faktycznie sprawdzi się w przedszkolach. Miasto ma przecież obowiązek zagwarantować miejsca wszystkim dzieciom, które tego potrzebują. Natomiast koncepcja jest słuszna. Dzisiaj o tym projekcie uchwały, który będzie procedowany na najbliższej sesji, dyskutowaliśmy na komisji edukacji i kultury. Został poparty przez wszystkich radnych - dodał Marcin Stępniewski.

Pomysł premiowania przy rekrutacji do przedszkoli dzieci, które zostały zaszczepione popiera także Anna Kibortt, kielecka radna Projektu Wspólne Kielce. Jak mówi, ona w ubiegłym roku także wnioskowała do prezydenta, aby wprowadził dodatkowe punkty dla dzieci, które zostały poddane szczepieniom ochronnym.

- Oczywiście nie wykluczamy dzieci, które ze względów medycznych nie mogą być zaszczepione. Na oświadczenie rodzica takie dzieci również będą miały przyznane dodatkowe punkty - wyjaśnia Anna Kibortt.

Zdaniem Agaty Wojdy, przewodniczącej Koalicji Obywatelskiej w kieleckiej Radzie Miasta Kielce, to rozwiązanie, które nie wyklucza, ale mocno determinuje rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci.

- W Polsce jest ustawowy obowiązek szczepienia dzieci. To rozwiązanie ma zabezpieczać zdrowotnie dzieci, które uczęszczają do przedszkola, dlatego rodzice nie powinni uchylać się od tego obowiązku - dodała Agata Wojda.

Jak podkreśla Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego, szczepionki są dobrodziejstwem, dzięki któremu udało się wyeliminować wiele groźnych nie tylko dla zdrowia, ale i życia chorób.

- Kalendarz bezpłatnych szczepień przygotowują najlepsi fachowcy z zakresu pediatrii, chorób zakaźnych i epidemiologii. Szczepienia zapobiegają wielu chorobom zakaźnym, które czasami mogą się nawet skończyć śmiercią - dodał Wojciech Przybylski.

Tego, jaką ostateczną decyzję w sprawie premiowania zaszczepionych dzieci podejmą radni, dowiemy się jutro. Sesja kieleckiej rady miasta rozpocznie się o godzinie 9.00.

Z wyliczeń kieleckiego ratusza wynika, że w mieście jest zaszczepionych ponad 90 proc. dzieci, ale bez szczepień jest kilkaset przyszłych przedszkolaków.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution