101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie żyje najstarszy kapłan diecezji kieleckiej. W czasach wojny ratował Żydów

Data publikacji: 17.01.2020 10:31
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ksiądz kanonik Witold Stolarczyk

Ksiądz kanonik Witold Stolarczyk
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Nie żyje ksiądz kanonik Witold Stolarczyk. Zmarł mając 99 lat. Był najstarszym kapłanem diecezji kieleckiej.

Ksiądz Witold Stolarczyk w czasie II wojny światowej wraz z rodzicami mieszkał w Dąbrowicy w powiecie jędrzejowskim. W ich domu schronienie znalazła polsko-żydowska, sześcioosobowa rodzina. Za ich ocalenie rodzice księdza Witolda oraz on sam zostali odznaczeni przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Ksiądz Witold Stolarczyk w 2018 roku był bohaterem jednego z odcinków audycji Polacy Ratujący Żydów w Radiu Kielce. Tak wspominał dom rodzinny, który go ukształtował:

- Rodzice byli nadzwyczaj religijni. Dwie siostry matki były nawet w klasztorze. Ojciec mój uchodził za bardzo uczciwego, sprawiedliwego człowieka - wspominał.

Początkowo tylko ksiądz Witold wiedział o żydowskim pochodzeniu rodziny, którą przyjęli pod dach.

- Ich było sześcioro, a nas pięcioro. Ja z bratem przenieśliśmy się do takiej komórki, gdzie był skład różnych rzeczy, żeby tam spać. Jakie było moje zadanie? Ponieważ oni wszyscy przyjęli wiarę katolicką, a ich dwie córki nie miały jeszcze komunii, to ja przygotowywałem je do Pierwszej Komunii Świętej. Nikt nie wiedział, że to rodzina pochodzenia żydowskiego - opowiadał ksiądz Witold.

Ksiądz Witold Stolarczyk z jedną ocalonych osóbFot. archiwum prywatne rodziny Stolarczyków

Po wojnie ksiądz Witold Stolarczyk wstąpił do seminarium. Przez wiele lat utrzymywał kontakt z uratowanymi. Dzięki nim mógł także odwiedzić Ziemię Świętą. Tą wizytę wspominał przez całe życie. Cieszył się, że mógł odwiedzić miasta, w których był Jezus, co pomagało mu na lekcjach religii opowiadać o tamtych wydarzeniach i miejscach nie tylko z książek, ale z własnego doświadczenia.

Ksiądz Witold Stolarczyk był proboszczem w Cisowie i Łanach Wielkich. Ostatnie lata życia spędził mieszkając w Domu Księży Emerytów w Kielcach.

Msza święta żałobna w jego intencji, pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka, zostanie odprawiona w poniedziałek (20 stycznia) o godz. 10.00 w kaplicy Domu Księży Emerytów. Natomiast msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego odbędzie się tego samego dnia o godz. 13.00 w kościele parafialnym w Obiechowie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution