101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zacierki metodą na zdrowie?

Data publikacji: 17.01.2020 15:05
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
17.01.2020. Na zdjęciu od lewej Marek Goździewski  burmistrz Klimontowa Madzia Irek Marzanna Mach  kierownik oddziału KRUS w Sandomierzu Maria Kasprowicz Genowefa  Kiełbasa  jubilatka Daria Irek Julia Irek

17.01.2020. Na zdjęciu (od lewej): Marek Goździewski - burmistrz Klimontowa, Madzia Irek, Marzanna Mach - kierownik oddziału KRUS w Sandomierzu, Maria Kasprowicz, Genowefa Kiełbasa - jubilatka, Daria Irek, Julia Irek
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Genowefa Kiełbasa z Zakrzowa w gminie Klimontów obchodzi setne urodziny. Z tej okazji, w domu jubilatki odbyła się uroczystość urodzinowa z udziałem rodziny i burmistrza Marka Goździewskiego.

Burmistrz odczytał listy od premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody Zbigniewa Koniusza skierowane do pani Genowefy z okazji setnych urodzin.

Jubilatka jest bardzo sympatyczną osobą, uśmiechniętą i życzliwą. Lubi rozmawiać. Pytana o styl życia, jaki prowadziła jako młodsza osoba, odpowiedziała, że jej kuchnia była bardzo urozmaicona, ale z małą ilością mięsa, które dawniej na wsi rzadko się jadało. Na stole dominował barszcz z ziemniakami, kapusta i duże ilości mleka. Szczególnie zacierka na mleku, która musiała być podawana codziennie. Pani Genowefa dodaje, że kluski zacierkowe były skubane wprost do gotującego się mleka, wspomina smak tej potrawy jako coś wspaniałego.

Jubilatka całe życie pracowała w gospodarstwie rolnym. Były w nim konie, krowy i prosięta. Pamięta, jaką radość sprawiło jej, gdy pewnego dnia urodziło się 9 prosiąt, w tym tylko jedna loszka. Wieprzki były droższe, a ona potrzebowała pieniędzy na utrzymanie sześciorga dzieci.

Burmistrz Klimontowa Marek Goździewski powiedział, że stuletni mieszkańcy zdarzają się w tej gminie bardzo rzadko. W poprzedniej i obecnej kadencji spotkał się z trzema stuletnimi osobami, były to wyłącznie kobiety. Zwrócił uwagę na dużą rolę rodziny, która opiekuje się osobami w podeszłym wieku.

Genowefa Kiełbasa ma 14 wnucząt i 18 prawnucząt. Mieszka z Marią  Kasprowicz, jedną ze swoich córek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution