101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przyszłe czempiony rodzą się w Michałowie

Data publikacji: 17.01.2020 15:23
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
17.01.2020. Michałów. Stadnina koni

17.01.2020. Michałów. Stadnina koni
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Przyszłe czempiony rodzą się w Michałowie. Najstarsze źrebię, które przyszło na świat w tym roku ma 10 dni, najmłodsze tylko dwie doby. Łącznie od nowego roku w stadninie Michałowie urodziły się cztery ogiery. Wszystkie są czystej krwi arabskiej.

Jak informuje Monika Słowik, prezes stadniny w Michałowie, sezon wyźrebień zainaugurowała klacz Elgeria, rodząc 7 stycznia o godz. 19.10. Następnie, 8 stycznia urodziła klacz Pustynna Noc, a 11 stycznia - Pustynna Kalia. Dotychczasową listę zamyka ogier, który przyszedł na świat 15 stycznia. Jego matką jest klacz Piękna Dama. Najlżejsze źrebie, przy porodzie miało 37 kilogramów, najcięższe 44 kg.

- Mamy już trzy ogierki po jednym tatusiu - ogierze, który się nazywa Muranas Jassehr. Mamy również pierwszego potomka, własnej hodowli od ogiera Morion i Klaczy Pustynna Kalia. Trzymamy kciuki, żeby jednak rodziły nam się klacze. Na nie czekamy najbardziej – mówi Monika Słowik.

Jak dodaje, źrebięta nie mają jeszcze imion. Otrzymają je tuż po odsadzeniu od matek, po szóstym miesiącu życia. Zanim jednak zostaną odpowiednio nazwane, propozycję imion muszą zostać skonsultowane z Polskim Klubem Wyścigów Konnych, który prowadzi tzw. księgę stadną.

- Imię musi się zaczynać na pierwszą literę imienia matki. Aby mogło zostać wpisane do księgi stadnej, nie może się powtarzać i nie może być zastrzeżone – zaznacza.

Trzy ogierki spacerują już pod czujnym okiem klaczy – matki. Zazwyczaj pierwsze spacery trwają kilka minut. Najmłodszy, urodzony 15 stycznia, jest jeszcze za młody. Na spacerze będziemy mogli go zobaczyć w przyszłym tygodniu.

- Najpierw zwierzę musi się przywiązać do matki, musi przejść jej zapachem, musi się wzmocnić. Chodzi o ogierka po ogierze Muranas Jassehr i Pięknej Damie – dodaje.

Intensywny trening, zwierzęta rozpoczną dopiero po roku. Kolejnym krokiem jest selekcja najlepszych koni z rocznika. Z pokazu na pokaz, konie są obserwowane, oceniane przez sędziów, najsłabsze wycofywane są z treningu.

Największa uwaga poświęcona jest potomstwu tych klaczy i ogierów, które są utytułowane. W tym przypadku jest duże prawdopodobieństwo, choć nie zawsze, że w stajni stoją już przyszli czempioni i czempionki. Z pewnością każde źrebie rokuje.

W sezonie 2020 zaplanowanych jest 91 porodów. 85 koni będzie krwi arabskiej, cztery to konie śląskie maści tarantowatej i jedno źrebie kuca szetlandzkiego. Wszystkie klacze powinny wyźrebić się do końca czerwca tego roku. Ostatnia klacz Wieża Mocy ma termin na 2 czerwca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution