101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielecki generał zostanie upamiętniony w Sachsenhausen

Data publikacji: 17.01.2020 17:02
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Bolesław Roja

Bolesław Roja
Fot. wikipedia

Obelisk związanego z Kielcami generała Bolesława Roi, twórcy 4. Pułku Piechoty Legionów stanie na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen w Oranienburgu pod Berlinem. Starania o powstanie monumentu prowadzą władze Kielc we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz organizacjami i stowarzyszeniami patriotycznymi.

W najbliższy weekend z delegacją w tej sprawie do Oranienburga uda się prezydent Bogdan Wenta. Zgodę na upamiętnienie generała Roi wydały już władze Brandenburgii.

- Istnieje szansa, że uroczyste odsłonięcie pomnika będzie możliwe podczas kwietniowych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu, co podniesie rangę upamiętnienia generała Roi, który zginął tam śmiercią męczeńską w 1940 roku - dodaje Bogdan Wenta.

Jak wyjaśnia Michał Daranowski z kieleckiego magistratu, generał Bolesław Jerzy Roja był twórcą i pierwszym dowódcą 4. Pułku Piechoty Legionów, który w okresie międzywojennym stacjonował w Kielcach.

- Wraz z 4. pułkiem w 1915 roku brał udział w walkach pod Jastkowem. Bolesław Roja przez pewien czas był także dowódcą 2. Dywizji Legionów Polskich, której dowództwo mieściło się w budynku, w którym obecnie mieści się Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach - wyjaśnia Michał Daranowski.

Generał Roja w 1940 roku został aresztowany przez hitlerowców i w brutalny sposób zamordowany w Sachsenhausen. Na terenie niemieckiego obozu upamiętniony jest także generał Stefan Rowecki „Grot”, który również został zamordowany przez hitlerowców w Sachsenhausen.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution