101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prawnicy wojewody po stronie samorządów w sporze z Promnikiem

Data publikacji: 21.01.2020 15:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.01.2020 Promnik. Sortownia śmieci

15.01.2020 Promnik. Sortownia śmieci
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Umowa między gminami z powiatu kieleckiego, a miastem Kielce, w sprawie odbioru odpadów przez sortownię w Promniku obowiązuje, niezależnie od tego, czy dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego. Taką opinię, w sprawie sporu zakładu z samorządami wydali prawnicy wojewody świętokrzyskiego.

W piśmie czytamy m.in., że żaden z przepisów nie uzależnia wejścia porozumienia w życie, od spełnienia obowiązku publikacji. Oznacza to, że porozumienia mogą obowiązywać od chwili ich zawarcia, mimo że jeszcze nie zostały opublikowane w dzienniku urzędowym.

Prawnicy wojewody dodają, że fakt iż strony wspólnie realizowały zawarte między nimi porozumienie może prowadzić do powstania sporów majątkowych, które zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym są rozpatrywane przez sądy powszechne.

Spór o umowy z gminami wypłynął w programie Radia Kielce "Punkty Widzenia". W poniedziałkowej audycji, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Mirosław Banach stwierdził, że umowy na odbiór śmieci, zawarte z gminami są nieważne, ponieważ nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Z taka interpretacją przepisów stanowczo nie zgodzili się wójtowie. Ostatecznie, po analizie, ich stronę poparły służby prawne wojewody świętokrzyskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution