101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szczepienia wstrzymane, preparatów brak

Data publikacji: 22.01.2020 15:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielce wstrzymały bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV, wywołującemu m.in. raka szyjki macicy. Powodem tego kroku jest brak preparatu na rynku. Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc twierdzi, że firma, z którą miasto ma podpisaną umowę na zakup szczepionek nie nadąża z ich produkcją.

- Kielce i tak są w korzystnej sytuacji, ponieważ mamy umowę z firmą, która produkuje preparaty. Szczepionkę dostaniemy w pierwszej kolejności, nawet przed jej dostarczeniem do aptek w Polsce – zapewnia Marcin Różycki.

Jak dodaje, pierwsza partia 400 preparatów ma dotrzeć do Kielc na początku lutego, a kolejne mają być dostarczane sukcesywnie, więc dziewczynki z roczników 2006 i 2007 zostaną zaszczepione.

Firma MSD, od której miasto kupuje szczepionki przeciw 9 typom wirusa HPV potwierdza, że dostępność preparatu na polskim rynku jest aktualnie ograniczona. „Przyczyny tego wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców”, pisze pracownik firmy MSD w mailu do naszej redakcji. Jednocześnie zapewnia, że priorytetem firmy jest zapewnienie dostępności szczepionki na potrzeby samorządowych programów szczepień rozpoczętych w 2019 roku.

Leszek Smorąg, ginekolog - onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że szczepionka, którą miasto kupuje od firmy MSD jest obecnie najlepszą na świecie, a produkuje ją tylko to jedna firma.

- Poprzednie szczepionki, skierowane przeciwko dwóm lub czterem typom wirusa nie dawały tak skutecznej ochrony. Przykłady wielu krajów pokazują, że zaszczepienie całej populacji, zarówno dziewcząt, jak i chłopców da w przyszłości zredukowanie zachorowań na raka szyjki macicy o 85 procent – dodał dr Leszek Smorąg.

W Kielcach dzięki programowi, który funkcjonuje od 7 lat, zaszczepiono dotychczas prawie osiem tysięcy dziewcząt. Szczepionka przeciw wirusowi HPV na rynku ma być ogólnie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution