101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Strzelcy świętują i szukają pamiątek

Data publikacji: 23.01.2020 13:23
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.02.2016 Starachowice. Klub Sportowy Świt.

08.02.2016 Starachowice. Klub Sportowy Świt.
Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

Od pół wieku szkoli sportowych strzelców, a teraz chce przypomnieć, jak uprawianie tego sportu wyglądało przed laty. Klub Sportowy Świt w Starachowicach przez 50 lat istnienia wychował rzesze sportowców i trenerów, dlatego działacze postanowili stworzyć elektroniczną kronikę. Poszukują pamiątek i zdjęć z okresu działalności klubu.

Jak mówi prezes Świtu - Karol Kopeć, w całej historii trenowało tam około 800 osób. Wiele z nich odnosiło znaczące sukcesy sportowe, wiele obecnie szkoli młodych adeptów. Duże zmiany zaszły też na strzelnicy. Pierwsze baraki powstały w 1968 roku, obecne murowane pawilony, to lata 80. XX wieku. Teraz strzelnica jest po gruntownym remoncie i czeka na odbiór techniczny. Ten się przedłuża, ale członkowie klubu mają nadzieję, że już wkrótce obiekt będzie służył zawodnikom.

W zasobach jest prowadzona przez lata papierowa kronika, wiele zdjęć i pamiątek mają zawodnicy. Wciąż trwa akcja poszukiwania kontaktów z tymi, którzy mogliby się podzielić wspomnieniami.

Małgorzata Wadowska treningi rozpoczęła w latach 70. XX wieku. Obecnie jest trenerką Świtu. Wspomina, że wyjazdy na zawody w czasach jej młodości znacznie odbiegały od tych organizowanych współcześnie.

Jeżeli grupa była kilkuosobowa, to jechała blaszaną Nysą bez okien. W środku wstawione były drewniane ławki przykryte kocami, a młodzież zmieniała się co pewien czas na niewygodnych siedzeniach. Liczniejsze grupy podróżowały pociągiem. Małgorzata Wadowska, jako młoda trenerka, zabrała na zawody ponad 20 osób, wszyscy mieli ze sobą broń, a przechodnie pytali, co to za instrumenty, bo myśleli, że futerały należą do muzyków. Podobne historie, opatrzone zdjęciami maja znaleźć się w kronice Świtu.

Fotografie można przesyłać drogą elektroniczną do KS Świt, a osoby, które chciałyby dołączyć do grona sportowców, będą miały ku temu okazję już podczas ferii zimowych. Na strzelnicy zaplanowane są zajęcia dla młodzieży.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution