101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rolnicy sami zrobią dżemy

Data publikacji: 23.01.2020 14:42
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 07.06.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Nowoczesny inkubator przetwórczy ma powstać w Strzałkowie w gminie Stopnica. Zostanie on wyposażony w linię technologiczną do produkcji soków. Będzie też zainstalowana tzw. suszarnia kontenerowa do wytwarzania suszu warzywnego i owocowego.

Obiekt będzie użytkowany przede wszystkim przez rolników, sadowników oraz koła gospodyń wiejskich. Ma pomóc w pełnym wykorzystaniu plonów, tak aby prowadzenie działalności rolniczej stało się rentowne.

Prace przy modernizacji byłego budynku spółdzielni ogrodniczej, w którym przed laty prowadzony był skup owoców maja się rozpocząć w tym roku - zapowiada Mirosław Rajtar - zastępca burmistrza Stopnicy. Ideą projektu jest ograniczenie roli pośredników sprzedaży płodów rolnych, głównie owoców i warzyw, a tym samym promocja krótkiego łańcucha dostaw.

- Po rozpoczęciu działalności inkubatora, dotychczasowy ostateczny produkt stanie się dla rolnika półproduktem, który będzie mógł być przetworzony np. na soki lub dżemy. Mamy nadzieję, że wyeliminowanie z tego łańcucha dostaw pośrednika będzie dla naszych mieszkańców o wiele korzystniejsze - dodaje.

Burmistrz Ryszard Zych podkreśla, że inwestycja to odpowiedz na oczekiwania mieszkańców, którzy na zebraniach sołeckich wyrażali potrzebę wsparcia ich działalności rolniczej.

- Zorganizujemy szkolenia dla wszystkich tych, którzy będą chcieli korzystać z urządzeń, tak by sami mogli wykonać przetwory. Zatrudnimy także osobę, która będzie czuwać nad całością z racji przepisów BHP i sanitarnych - informuje.

Jak dodaje, korzystanie z inkubatora będzie bezpłatne, ale trzeba będzie pokryć koszty zużytych mediów. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution