101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierz zlikwidował opłatę klimatyczną

Data publikacji: 23.01.2020 16:45
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sandomierz

Sandomierz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Radni Sandomierza zlikwidowali opłatę miejscową, nazywaną klimatyczną. Na dzisiejszej sesji ten temat wywołał burzliwą dyskusję.

Przeciwko likwidacji „klimatycznego” wypowiadał się Andrzej Bolewski, który stwierdził, że miasto wykonało zbyt dużo inwestycji proekologicznych, aby rezygnować z opłaty miejscowej i tym samym dawać sygnał turystom, żeby nie przyjeżdżali do Sandomierza, bo tu nie ma czystego powietrza. Radny przypomniał, że na starówce dominuje ogrzewanie gazowe. Dwie miejskie kotłownie są nowoczesne, a największy zakład pracy, czyli Pilkington także zainwestował w najnowsze rozwiązania dla czystego powietrza. Zdaniem Andrzeja Bolewskiego, Sandomierz ponosi skutki fatalnego stanu powietrza, jaki panuje w województwie świętokrzyskim, ponieważ jest w tej samej strefie. Radny uważa, że jest to krzywdzące, bo w Sandomierzu wskaźniki są lepsze od tych z całego regionu.

Emocje wypowiedzi próbowała studzić sekretarz miasta, Aneta Przyłucka tłumacząc, że lepiej, jeżeli miasto samo zniesie opłatę klimatyczną, zamiast miałby to zrobić sąd i uchylić uchwałę wstecz, co wiązałoby się z poniesieniem kosztów. Ma to związek z zaskarżeniem opłaty miejscowej Sandomierza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez Benjamina Łuczyńskiego z warszawskiego Stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”, który nie chce płacić za smog.

- Opłatę klimatyczną pobiera się za szczególnie korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe - argumentował.

Radny Marcin Świerkula w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że jego zdaniem opłata powinna zostać zlikwidowana, mając na uwadze ewentualne kolejne pozwy i to, czym mogłyby poskutkować dla miasta, jeżeli chodzi o wydatki.

Dyskusję radnych na sesji zakończyła wypowiedź Katarzyny Knap-Sawickiej, szefowej promocji w sandomierskim magistracie, która poinformowała, że trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem w kraju opłaty turystycznej, która w całości będzie trafiać do budżetu państwa.

Opłata klimatyczna w Sandomierzu wynosiła 2 zł za dobę. Obowiązywała od maja 2017 roku. Szacowano, że rocznie przyniesie około 80 tys. zł do budżetu, ale ta kwota w rzeczywistości była mniejsza.

Za zniesieniem opłaty klimatycznej głosowało 10 radnych, a przeciw było 2.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution