101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

ŚCDN chce promować sportowców-bohaterów wywodzących się z Kielc

Data publikacji: 23.01.2020 18:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Kielce. 02.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Byłych medalistów igrzysk olimpijskich i jednocześnie żołnierzy pochodzących z Kielc i regionu chce promować Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jak mówi Jacek Wołowiec, dyrektor jednostki, historie bohaterów z Kielc są elementem projektu „Polscy Olimpijczycy - Patrioci”, który centrum prowadzi z Instytutem Pamięci Narodowej.

- Takim przykładem jest chociażby świętej pamięci profesor Marian Suski, który urodził się w Kielcach. W 1936 roku na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles zdobył brązowy medal w szermierce - opowiada Jacek Wołowiec.

Marian SuskiFot. wikipedia

Marian Suski walczył z Niemcami w 1939 roku i dostał się do niewoli. Wojnę spędził w obozie jenieckim. Po powrocie do kraju został wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej. Profesor Suski za swoje zasługi oraz postawę moralną został odznaczony przez papieża Jana Pawła II.

Jacek Wołowiec mówi, że sportowców-bohaterów wywodzących się z Kielc jest więcej, na przykład Władysław Karaś.

Władysław KaraśFot. wikipedia

- Żołnierz i oficer, który brał udział w igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, gdzie zdobył brązowy medal w strzelectwie. Zginął podczas II wojny światowej rozstrzelany przez Niemców - informuje dyrektor ŚCDN.

Portret Henryka Dobrzańskiego "Hubala"Fot. Wikimedia Commons

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli planuje quiz dla uczniów, w którym będą pytania dotyczące wybitnych sportowców aktywnie walczących z hitlerowcami. Centrum organizuje również warsztaty dla nauczycieli, aby podpowiedzieć im, jak do tego należy przygotować uczniów. Podczas szkoleń nauczyciele zdobywają również informacje o najbardziej znanych olimpijczykach jak major Henryk Dobrzański „Hubal” czy Janusz Kusociński.

Janusz KusocińskiFot. wikipedia

Najlepsi uczniowie zmierzą się w czerwcowym finale odbywającym się w Kielcach. Dodatkowo ŚCDN chce, żeby w szkołach odbywały się miniolimpiady sportowe.

Jacek Wołowiec podkreśla, że projekt „Polscy Olimpijczycy - Patrioci” wpisuje się w priorytety polityki oświatowej rządu, bowiem jednym z nich jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution