101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rycerze z Pińczowa mają swój "zamek"

Data publikacji: 24.01.2020 16:16
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24.01.2020. Pińczów. Siedziba Pińczowskiego Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum mieści się w jednym z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy 1 Maja w Pińczowie

24.01.2020. Pińczów. Siedziba Pińczowskiego Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum mieści się w jednym z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy 1 Maja w Pińczowie
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Szable, zbroje, stroje szlacheckie, a także wiele pamiątek z działalności Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum - to wszystko można zobaczyć w sali rycerskiej, która dziś została otwarta w Pińczowie. Znajduje się ona w jednym z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 1.

Zbigniew Sawicki, prezes Związku Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum podkreśla, że pińczowski klub otrzymał nie tylko siedzibę, ale przede wszystkim miejsce, które będzie pełnić funkcję Izby pamięci, tak aby tradycja i kultura narodowa nie została zapomniana.

- Pińczów jest tym miastem, które posiada w swojej tradycji historycznie udokumentowane tradycje własnej sztuki walki, czyli polskiego palcata. To forma kija bojowego stosowana jako broń ćwiczebna przy nauce szermierki szablą - przypomina Zbigniew Sawicki.

Pińczowski klub został założony w 2009 roku. Jego członkowie zgromadzili sporo sprzętu i pamiątek z działalności - podkreśla Krzysztof  Dusik, prezes oraz instruktor klubu.

- Są kopie strojów Dragonów Rosyjskich z okresu bitwy pod Grochowiskami. Przedstawiamy też nasze stroje, zbroje z okresu świetności husarii – wymienia. W Sali znajduje się także gablota szkoleniowa oraz herb klubu wykonany z kamienia pińczowskiego przez Pawła Króla.

Dyrektor szkoły Paweł Rutkowski zwraca uwagę, że dzięki sali klubu, młodzież ma historię na wyciągniecie ręki. - Chcemy, aby przy pomocy pana Krzysztofa Dusika sala stała się miejscem cyklicznych zajęć żywej lekcji historii – dodaje. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution