101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Te szopki naprawdę zachwycają. Autorzy zostali nagrodzeni

Data publikacji: 25.01.2020 12:49
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.01.2020 Jędrzejów. Finał konkursu Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe 2019. Na zdjęciu od lewej rodzina Grabalskich  Gabrysia Natalia Ksawery i Stanisław a także o. Jakub Zawadzki Anita Łukasik koordynator konkursu burmistrz Marcin Piszczek i Józef Straszak  dyrektor Centrum Kultury w Jędrzejowie

25.01.2020 Jędrzejów. Finał konkursu „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe 2019”. Na zdjęciu (od lewej): rodzina Grabalskich - Gabrysia, Natalia, Ksawery i Stanisław, a także o. Jakub Zawadzki, Anita Łukasik, koordynator konkursu, burmistrz Marcin Piszczek i Józef Straszak - dyrektor Centrum Kultury w Jędrzejowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

146 stajenek przygotowano na konkurs „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe 2019”. Nagrody wręczono w miejscowym Centrum Kultury. Od 21 grudnia prace można było oglądać w holu głównym placówki.

Autorzy 55 szopek otrzymali nagrody książkowe i wejściówki na wybrane seanse do kina. Natomiast pozostałym wręczono pamiątkowe dyplomy. Jak powiedział Józef Straszak, dyrektor Centrum Kultury w Jędrzejowie, konkurs zachwyca kreatywnością i pomysłowością wykonania prac oraz doborem materiałów. Najważniejsze jest jednak to, że od wielu lat integruje rodziny przed świętami.

- Wspólnie wykonywane szopki przygotowują rodziny na święta Bożego Narodzenia. Święta bez szopek, kolęd i wspólnych spotkań straciłyby swój urok - podkreśla dyrektor Straszak.

Od początku w konkursie bierze udział rodzina Grabalskich z Miąsowej. Dziś za to otrzymała nagrodę w wysokości 300 zł od ojca Jakuba Zawadzkiego, proboszcza klasztoru cystersów w Jędrzejowie oraz trzy zestawy plastyczne ufundowane przez burmistrza Jędrzejowa, Marcina Piszczka.

Jak powiedział Stanisław Grabalski, na tegoroczny konkurs przy pomocy dzieci i wnuków zrobił szopkę ze starych płyt gipsowych. Przypomniał, iż na przestrzeni wielu lat wykonywał stajenki m.in. z drewna, starego płótna, węgla, gliny, kamienia pińczowskiego, czy patyczków do lodów. Raz udało się wykonać szopkę w butelce.

Konkurs kilkanaście lat temu za przykładem Krakowa wymyślił Ireneusz Ślusarczyk, instruktor teatralny w Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution