101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Znosili represje dla wolnej Polski. Zostali odznaczeni

Data publikacji: 25.01.2020 12:53
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.01.2020 SkarżyskoKamienna. Walny zjazd członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego. Medale wręczają od lewej Wojciech Lesiak  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i poseł Agata Wojtyszek

25.01.2020 Skarżysko-Kamienna. Walny zjazd członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego. Medale wręczają (od lewej): Wojciech Lesiak - Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i poseł Agata Wojtyszek
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Osiem osób represjonowanych w okresie stanu wojennego otrzymało dziś medale Pro Patria. Odznaczenia wręczono podczas walnego zjazdu Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego, który odbył się w Skarżysku-Kamiennej.

Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 70 członków. Znaczna część z nich to osoby w podeszłym wieku.

- Medale są przyznawane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych najbardziej zasłużonym, którzy najdłużej na to odznaczenie czekają - mówi prezes stowarzyszenia, Jerzy Stopa.

Zebranym gratulowała poseł Agata Wojtyszek, która z dumą podkreślała znaczenie regionu świętokrzyskiego w działaniach antykomunistycznych.

- To ważna organizacja skupiająca ludzi walczących o naszą niepodległość. Byli szykanowani za to, że postawili ojczyznę ponad wszystko - mówiła parlamentarzystka.

Wśród odznaczonych była Krystyna Chojnacka. W okresie stanu wojennego cała jej rodzina walczyła w podziemiu, internowani byli jej syn i mąż. Ulotki roznosiła nawet nastoletnia wówczas córka. Rodzinę spotkały później różne represje - więzienie, brak wstępu na uczelnię.

- Medal przyjmuję jako odznaczenie dla całej rodziny - podkreślała Krystyna Chojnacka.

Odznaczony został także ksiądz Marek Łabuda, który w stanie wojennym, jako młody wikariusz parafii we Włoszczowie walczył o pozostawienie krzyży w szkole. Pracował w dużej placówce, liczącej około tysiąca uczniów. Wspomina, że dodawał im odwagi do stawania po stronie prawdy. Powołując się na zagwarantowane przez państwo prawo do wieszania krzyża w szkole, nie poddawał się w upominaniu się o obecność symboli religijnych.

Wręczenia medalu nie doczekał Feliks Zagrodzki, który zmarł w minionym tygodniu. Odznaczenie w jego imieniu odebrała żona.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution