101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Którędy pojedziemy wschodnią obwodnicą Kielc?

Data publikacji: 29.01.2020 13:41
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
29.01.2020. Kielce. Rozmowy na temat wschodniej obwodnicy Kielc

29.01.2020. Kielce. Rozmowy na temat wschodniej obwodnicy Kielc
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W przyszłym tygodniu ma być znany ostateczny wariant przebiegu wschodniej obwodnicy Kielc. Przedstawiciele władz regionu, miasta i gmin ościennych, przez które miałaby przebiegać droga, spotkali się, by postawić kolejny krok w kierunku realizacji inwestycji.

Jedno jest pewne - inwestycja jest potrzebna i priorytetowa dla władz regionu - podkreśla Mariusz Gosek, członek zarządu województwa.

- Dużo się na ten temat mówi, ale od lat, w ślad za tym nie idą żadne działania. Wszyscy doskonale wiemy, że ta obwodnica jest potrzebna, bo odciąży ruch w Kielcach - dodaje.

Wstępnie mówi się o 13 kilometrach drogi, w większości przebiegających przez tereny należące do Kielc. Dokładny przebieg trasy jeszcze nie jest wypracowany, wiadomo jednak na razie, że od strony Warszawy rozpoczynałaby się w okolicach skrzyżowania ulic: Radomskiej z Lotniczą, bądź nieco dalej na wysokości ulicy Wschodniej. Dalej przebiegałaby przez Cedzynę, Mójczę i łączyłaby się z krajową trasą "73" na wysokości dawnego browaru.

Obwodnica ta jest obecnie najdroższą planowaną w regionie, według szacunków pochłonie ponad pół mld zł. Władze regionu, jak podkreśla Mariusz Gosek, liczą na finansowanie inwestycji z rządowej puli.

- Po spotkaniach przekażemy informację do ministerstwa i będziemy starać się o uwzględnienie inwestycji w programie „Stu obwodnic”. Jest duże prawdopodobieństwo, że premier Mateusz Morawiecki na podsumowanie stu dni rządu ogłosi listę zadań, które uzyskają pomoc państwa i głęboko liczymy, że wschodnia obwodnica Kielc będzie jednym z nich - zaznacza.

Tomasz Lato, wójt gminy Masłów, który uczestniczył w spotkaniu podkreśla, że obwodnica jest potrzebna także dla gmin okalających Kielce i będzie oponował za tym, żeby przebiegała ona w granicach miasta i gminy Masłów.

- To są rolnicze tereny, które zarezerwowaliśmy przed laty. Oczywiście po wybudowaniu ekspresowej S74, uległy one pewnym modyfikacjom i należy teraz zrobić rozeznanie pod względem technicznego przeprowadzenia drogi - mówi.

Wójt dodaje, że nie wszystkie wstępnie przedstawione warianty przebiegu obwodnicy przez gminę były w jego ocenie zadowalające. Zapewnia, że będzie popierał rozwiązanie jak najmniej ingerujące w tereny budowlane, zwłaszcza gdzie mieszkańcy uzyskali już pozwolenia na budowę.
Konkretny przebieg obwodnicy poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution