101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wielka rywalizacja szachowa w Radiu Kielce

Data publikacji: 01.02.2020 10:00 / Data aktualizacji: 05.02.2020 09:44
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
05.02.2020 Kielce. Turniej szachowy w Radiu Kielce

05.02.2020 Kielce. Turniej szachowy w Radiu Kielce
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Graliśmy na czas, z zawiązanymi oczami, albo jednocześnie na wielu szachownicach. Radio Kielce postanowiło przypomnieć, że warto grać w szachy.

Słuchacze, którzy pojawili się w rozgłośni mierzyli się w specjalnym turnieju, z przedstawicielami klubu Victoria Kielce. Pojawili się zarówno młodzi adepci, jak i starsi gracze. Emocji nie brakowało.
Najlepsi walczyli w kategorii szachów błyskawicznych. Cezary Zarębski, trener szachowy, z zawodu matematyk tłumaczy, że to bardzo popularna forma turniejowa, w której dodatkowym przeciwnikiem jest czas.

- Na partię każdy zawodnik ma minutę. Zegar jest kluczowy, bo jeśli czas minie, gdy ruch jest po twojej stronie, to przegrywasz. To dodatkowy poziom trudności, który dla laika jest nieosiągalny - twierdzi trener.

W tej konkurencji goście mierzyli się z Leną Zarębską, wicemistrzynią Polski w szachach błyskawicznych, która gra od trzeciego roku życia. Jak mówi, aby dobrze się bawić, wystarczy poznać podstawowe ruchy pionków. Dla Leny najtrudniejsza jest gra z komputerem, ponieważ nie można wtedy odczytywać mimiki i gestów przeciwnika, co czasem decyduje o wygranej.

- Z szachami jest trochę jak z pokerem. Odczytanie intencji przeciwnika jest bardzo pomocne. Komputer natomiast jest martwą maszyną, która bezlitośnie liczy warianty i ocenia prawdopodobieństwo - mówi.

Zainteresowani mieli też okazję rozegrać nieco spokojniejszą, ale nie mniej emocjonującą rozgrywkę kilku na jednego. Monika Anyż miała za zadanie prowadzić sześć osobnych partii w tym samym czasie. Choć ma za sobą kilka turniejów, w tym ogólnopolskich, sama nie lubi określać siebie jako profesjonalnej szachistki. Zadanie oceniła natomiast jako umiarkowanie trudne, ale nie bezproblemowe. Zaznacza, że najtrudniejsze w tej kategorii jest zachowanie skupienia i umiejętność rozdzielenia każdej z szachownic na osobną grę.

Każdy z uczestników turnieju szachowego Radia Kielce otrzymał nagrodę, a więc ze Studia Gram nikt nie wyszedł z pustymi rękami.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution