101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozpoczęły się tegoroczne kwalifikacje wojskowe

Data publikacji: 03.02.2020 13:46
Autor: Monika Miller , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
03.02.2020. Kielce. Starostwo Powiatowe. Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej

03.02.2020. Kielce. Starostwo Powiatowe. Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Celem kwalifikacji jest określenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet. Łącznie w regionie świętokrzyskim zostanie przebadanych ponad 7 tys. poborowych.

Podpułkownik Bogdan Kołkowski, zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach przypomina, że komisja może orzec jedną z czterech kategorii.

- Dla nas najważniejsza jest kategoria „A”, oznaczająca pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. W ubiegłym roku w naszym regionie uzyskało ją 91 proc. wezwanych. Dzięki niej poborowi mogą ubiegać się o pracę w tej formacji - mówi.

Podpułkownik Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach informuje, że osoby, które stawią się przed komisją, powinny mieć ze sobą zdjęcie do legitymacji o wymiarach 3x4 cm oraz dowód osobisty. Ci którzy mają problemy zdrowotne powinni zabrać ze sobą dokumentację medyczną.

Przed komisją stanął dziś między innymi Paweł z Miedzianej Góry, który wiąże swoją przyszłość z wojskiem.

- Od zawsze interesowałem się militariami. Niewykluczone, że będę ubiegał się o służbę w Jednostce Wojskowej Komandosów lub w GROM-ie - powiedział.

Kwalifikacja wojskowa w Opatowie prowadzona jest w budynku Starostwa Powiatowego. Pułkownik Artur Gołębiowski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu przypomina, że kwalifikacja przyda się też w innych służbach.

- Kategorie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej są wymagane w policji, straży pożarnej czy granicznej. To otwiera takiej osobie możliwość realizowania się w tych rożnych zawodach - mówi płk Artur Gołębiowski.

O tym, kto jest zdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej, w Opatowie orzeka lekarz, Irena Liszka. Jak zauważa, młodzi ludzie nie boją się wojska, a kwalifikacja jest dla nich ekscytująca, bo to sprawdzian dla młodego mężczyzny.

- Dzisiaj wprawdzie zaczynamy, ale mogę powiedzieć, że chłopcy są bardzo chętni. Nie mówią na wstępie, że nie chcą być żołnierzami, wręcz przeciwnie - mówi Irena Liszka.

03.02.2020. Opatów. Kwalifikacja wojskowa. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Staniek - starosta opatowski, Irena Liszka - lekarz i płk Artur Gołębiowski - komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w SandomierzuFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Starosta opatowski Tomasz Staniek przypomina czasy, kiedy on stawał przed komisją. Ponad 20 lat temu wiele osób nie kwapiło się, aby wstępować w wojskowe szeregi.

- To napawa optymizmem i dumą, że młodzi ludzie chcą wziąć odpowiedzialność za swój kraj w duchu patriotycznym. Chcą wziąć odpowiedzialność za swoją ojczyznę - mówi starosta.

Oprócz mężczyzn urodzonych w 2001 roku, na komisje zostaną wezwane osoby, które w ubiegłych latach otrzymały kategorię „B”, czyli były czasowo niezdolne do służby. Wezwania dostaną także kobiety, które kształcą się na kierunkach przydatnych w wojsku. To między innymi psychologia, weterynaria i medycyna.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution