101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szlakiem św. Jakuba w Sandomierzu

Data publikacji: 03.02.2020 14:21
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze
Ojciec Marian Lisak przeor klasztoru Dominikanów w Sandomierzu

Ojciec Marian Lisak, przeor klasztoru Dominikanów w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wystawę fotografii przedstawiających różne etapy szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostella w Hiszpanii można oglądać w kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Ekspozycja nie znalazła się w tej świątyni przypadkiem. Sandomierski kościół jest częścią tej wyjątkowej pątniczej trasy.

Wystawę tworzy 19 zdjęć miejsc sakralnych, ale także dziedzictwa historycznego i artystycznego. Są też przepiękne krajobrazy, które podziwiają pielgrzymi przemierzający szlak św. Jakuba - opisuje ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru dominikanów w Sandomierzu.

- Tych tras jest bardzo wiele. Tutaj mamy jedynie wycinek, ale wystawa może nas zachęcić do tego, aby poznać chociaż fragment szlaku w naszym kraju. Całkiem dobrze oznakowany jest szlak jakubowy z Sandomierza do Krakowa. Jego początek pokrywa się ze szklakiem winiarskim. To są piękne tereny - powiedział ojciec Marcin Lisak.

Wystawę można oglądać do końca marca. Fotografie pokazują współczesny aspekt pielgrzymowania, który obecnie ma wiele wspólnego z turystyką, jest połączeniem duchowości ze zdrowym stylem życia.

- Ten szlak wiedzie takimi miejscami, które pomagają refleksji nad życiem i światem, a jednocześnie warto uświadomić sobie, że całe nasze życie jest pewną drogą, pielgrzymowaniem, odkrywaniem miejsc i ludzi, którzy zostają na długo w naszej pamięci- dodał ojciec Marcin Lisak.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Jedna ze zwiedzających osób  mówiła, że zdjęcia są wykonane w taki sposób, że od razu pojawia się ochota aby udać się do miejsc oglądanych na ekspozycji.

Wystawa „Camino de Santiago" została zainaugurowana w 2018 roku w Bostonie. Do połowy 2020 roku gościć będzie w 9 miastach w Polsce. Oprócz Sandomierza jest to m.in. Wrocław, Kraków i Warszawa .

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution