101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wodzisław chce znów być miastem

Data publikacji: 03.02.2020 15:26
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Dominik Łukasik  wójt Wodzisławia

Dominik Łukasik - wójt Wodzisławia
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Czy Wodzisław ponownie będzie miastem? 82 procent mieszkańców gminy biorących udział w konsultacjach społecznych opowiedziało się za prowadzeniem działań zmierzających do przywrócenia praw miejskich. Jeszcze w tym miesiącu radni gminy podejmą uchwałę o wystąpieniu do rządu z wnioskiem o nadanie statusu miasta.

Na niemal 6 tys. osób uprawnionych do udziału w konsultacjach, głos oddało ponad 2,3 tys. Zdaniem Dominika Łukasika, wójta gminy Wodzisław, wyniki pokazują, że temat jest bardzo ważny dla mieszkańców.

Jeszcze w lutym, radni gminy będą podejmowali uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie praw miejskich. Dokument zostanie przesłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego. 

Wójt Dominik Łukasik zwraca uwagę, że status miasta nie daje mieszkańcom dodatkowych przywilejów, ale nie jest też żadnym obciążeniem.

- Status miasta ma wymiar symboliczny dla lokalnej społeczności, która utraciła prawa miejskie w wyniku carskich represji za uczestnictwo w walkach powstańczych, dlatego byłyby pewną formą zadośćuczynienia. Ponadto dla Wodzisławia to również kwestia prestiżu, ponieważ do miasta łatwiej będzie ściągnąć potencjalnych inwestorów – dodaje włodarz gminy.

Inicjatorem procedury przywrócenia praw miejskich było Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia. Jak mówi Teresa Szwaczka, prezes towarzystwa, powrót miejscowości do grona miast będzie sprawiedliwością dziejową oraz szansą na rozwój gminy.

- Dla nas to oznacza, że wreszcie ukaz carski, którym mieszkańcy Wodzisławia zostali ukarani za udział w powstaniu, przestanie obowiązywać. Wielu wodzisławian mieszkających w różnych częściach Polski oraz za granicą m.in. w Kanadzie i Australii jest bardzo zainteresowanych tą sytuacją. Piszą i mailują pytając, kiedy Wodzisław ponownie zostanie miastem - mówi Teresa Szwaczka.

Jak twierdzą mieszkańcy Wodzisławia, przywrócenie praw miejskich to nie tylko większy prestiż, ale również duża szansa na rozwój i rozbudowę.

W 2012 roku odbywały się już konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Wodzisławia. Wtedy zakończyły się one negatywnie dla całej sprawy, ponieważ na 43 sołectwa tylko 3 opowiedziały się za przywróceniem statusu miasta.

Wodzisław utracił prawa miejskie w 1869 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution