101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wkrótce cała Polska z dostępem do gazu

Data publikacji: 04.02.2020 17:28
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
04.02.2020. Wiślica. Konferencja Polskiej Spółki Gazownictwa. Na zdjęciu od lewej Radosław Słoniewski  dyrektor Zakładu Gazownictwa w Kielcach Ireneusz Krupa  prezes zarządu głównego Polskiej Grupy Gazownictwa Zbigniew Koniusz  wojewoda świętokrzyski Krzysztof Lipiec  poseł PiS oraz honorowy obywatel Wiślicy Jarosław Jaworski  burmistrz Wiślicy

04.02.2020. Wiślica. Konferencja Polskiej Spółki Gazownictwa. Na zdjęciu od lewej: Radosław Słoniewski - dyrektor Zakładu Gazownictwa w Kielcach, Ireneusz Krupa - prezes zarządu głównego Polskiej Grupy Gazownictwa, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - poseł PiS oraz honorowy obywatel Wiślicy, Jarosław Jaworski - burmistrz Wiślicy
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Za dwa lata 99 proc. Polaków będzie miało dostęp do sieci gazowniczej - zapowiedział dziś w Wiślicy prezes Polskiej Grupy Gazownictwa Ireneusz Krupa. W tym czasie, możliwość podłączenia do sieci zyska 300 kolejnych gmin w kraju.

04.02.2020. Wiślica. Konferencja Polskiej Spółki Gazownictwa. Na zdjęciu od lewej: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - poseł PiS oraz honorowy obywatel Wiślicy, Jarosław Jaworski - burmistrz WiślicyFot. Marta Gajda / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim, w 69 gminach świadczone są usługi dystrybucji paliwa gazowego.

- To sytuacja, która do tej pory nie miała miejsca. Ponad 30 lat pracuje zawodowo i nie pamiętam tak intensywnej gazyfikacji na terenie województwa świętokrzyskiego i na terenie całej Polski - podkreśla prezes Ireneusz Krupa.

Jak dodaje, gazyfikacja i dostarczenie paliwa gazowego na tereny, gdzie do dziś go nie było, to szansa na rozwój Polski regionalnej i powiatowej, ograniczenie smogu, stymulacja rozwoju, poprawa jakości życia mieszkańców.

Dyrektor Zakładu Gazownictwa w Kielcach Radosław Słoniewski informuje, że dostęp do błękitnego paliwa, w 2019 roku zyskało siedem gmin w województwie świętokrzyskim. Jedna z największych inwestycji strategicznych oddziału, to budowa gazociągu Sandomierz – Ostrowiec z pomocą pieniędzy unijnych.

Drugi, jak dodaje, bliźniaczy projekt to przebudowa gazociągów: Lubienia-Masłów oraz Mójcza-Kielce.

- Te linie, to też rozwój dwóch ościennych województw i szansa, by region był zabezpieczony w odpowiednie ilości paliwa gazowego. Siedem gmin udało się zgazyfikować w 2019 roku, to: Baćkowice, Bałtów, Górno Bodzentyn, Opatowiec, Osiek i Wiślica. Przed nami 5 gmin. Na lata kolejne Strawczyn, Piekoszów, Złota, Michałów, Kije - mówi.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie ocenia przyspieszenie gazyfikacji Polski, który jest realizowany od 2018 roku.

- To wszystko wpisuje się w tzw. projekt czystego powietrza. Wszystkim zależy na dobrym rozwoju, na tym, abyśmy oddychali czystym powietrzem. Z całą pewnością PSG odgrywa w tym istotną rolę - dodaje poseł.

Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski zauważa, że w sumie powstanie ponad 112 kilometrów nowych linii i 20 tys. nowych przyłączy.

- Błękitne paliwo jest jak błękitna krew – szlachetne. Każdy z nas, kto ma swój dom wie jak dużo czasu zajmuje opalanie, zajmowanie się piecem węglowym, a jakim dobrodziejstwem jest opał gazowy - zaznacza.

PSG ma 97 proc. udziału w krajowej sieci dystrybucyjnej, obsługuje ponad 7 mln klientów w całej Polsce, w ciągu roku dystrybuuje 11,5 mld metrów sześciennych gazu. Spółka jest największym operatorem dystrybucyjnym gazu w Europie.

04.02.2020. Wiślica. Konferencja Polskiej Spółki GazownictwaFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution