101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Działania dla niepełnosprawnych pozostają priorytetem rządu

Data publikacji: 06.02.2020 14:27
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
06.02.2020. Kielce. Konferencja wojewody i wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej. Na zdjęciu od lewej Rafał Nowak  wicewojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek  poseł PiS Paweł Wdówik  wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Zbigniew Koniusz  wojewoda świętokrzyski i Krzysztof Lipiec  lider świętokrzyskiego PiS

06.02.2020. Kielce. Konferencja wojewody i wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek - poseł PiS, Paweł Wdówik - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych są jednym z priorytetów obecnego rządu i ministerstwa rodziny - zapewnił przebywający dziś w Kielcach Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, a zarazem pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

W tym tygodniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało cykl konferencji regionalnych, na których kierownictwo resortu podsumowuje działania na rzecz rodzin, osób starszych i niepełnosprawnych. Jak powiedział wiceminister Paweł Wdówik, w 2019 roku rząd na programy wspierające osoby niepełnosprawne przeznaczył o ponad 6,5 mld zł więcej, niż to miało miejsce w 2015 roku.

- Ogólna suma wydatków na obywateli z niepełnosprawnością wzrośnie w tym roku o 5 mld zł w stosunku do roku ubiegłego, czyli z 22 mld zł do 27 mld zł. Rząd dla osób niepełnosprawnych kieruje różne programy. To chociażby projekty: „Za życiem”, czy „Dostępność plus”, które są programami epokowymi - dodaje wiceminister Paweł Wdówik.

Jak przypomniał Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, już teraz dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych jest program „Dostępność plus”, który poprawia dostęp do przestrzeni publicznej, ale także produktów i usług, zarówno w kontekście architektonicznym, informacyjnym, jak i komunikacyjnym.

- Rząd na szeroko rozumianą politykę społeczną przeznacza 20 mld zł więcej względem roku minionego. To kwota 70 mld zł. Zwyżka kwot na politykę ukierunkowaną na osoby niepełnosprawne jest imponująca, dlatego planujemy kolejne dobre rozwiązania - dodał poseł Krzysztof Lipiec.

Poseł Agata Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się program „Asystent osoby niepełnosprawnej”. O ile w ubiegłym roku złożono zaledwie 2 wnioski na kwotę niespełna 17 tys. zł, tak w tym roku jest to już 22 wnioski na ponad 7 mln zł. Jak dodała Agata Wojtyszek, także program „Opieka wytchnieniowa” znacząco wspiera rodziny, w których są osoby niepełnosprawne.

- Te ostatnie programy realizowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych dają wytchnienie rodzinom, opiekunom osób niepełnosprawnych i pomagają samym niepełnosprawnym. Dlatego są bardzo ważne i istotne - dodała Agata Wojtyszek.

W tym roku na tylko cztery programy z Funduszu Solidarnościowego, wspierające osoby niepełnosprawne i ich rodziny rząd przeznaczy 270 mln zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution