101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rekordowa liczba strażackich akcji

Data publikacji: 07.02.2020 10:45
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.02.2019 Micigózd. Pożar składowiska elektrośmieci

19.02.2019 Micigózd. Pożar składowiska elektrośmieci
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawie 16 tys. wyjazdów do akcji odnotowali w ubiegłym roku strażacy z województwa świętokrzyskiego. Jest to rekordowa liczba, wyższa o ponad 10 proc. w porównaniu z poprzednimi latami.

- Było to spowodowane głównie licznymi akcjami gaszenia pożarów traw i usuwania skutków opadów oraz silnego wiatru - mówi Paweł Ksel, rzecznik świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

- Intensywne opady i wezbrania Wisły spowodowały, że mieliśmy bardzo dużo pracy. M.in. na terenie powiatu buskiego umacnialiśmy rozwarstwiony wał. Z kolei w powiecie kazimierskim wiele zgłoszeń dotyczyło zalanych posesji i ulic - wymienia.

Rzecznik zauważa, że pożary stanowiły niespełna 7 tys. zgłoszeń. W głównej mierze były to płonące trawy.

- Są to zdarzenia, do których tak naprawdę nie powinno dochodzić, ponieważ wynikają jedynie z nieświadomości ludzkiej i z braku logicznego myślenia - podkreśla.

Wciąż zdarzają się fałszywe alarmy. W ubiegłym roku świętokrzyscy strażacy odnotowali prawie 400 takich interwencji. Część z nich wpłynęła z automatycznych instalacji alarmowych.

- Gdy są prowadzone prace budowlane i instalacja nie zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczona, włącza się alarm. Za każdym razem jedziemy do takiego zdarzenia - mówi.

Zdarzają się także telefony od żartownisiów, którzy dzwonią dla zabawy.

- Jeżeli dostajemy informację o wypadku, to jedziemy we wskazane miejsce. To często wymaga czasu. Gdyby okazało się, że w innym miejscu doszło do prawdziwego zdarzenia, czas naszej reakcji będzie opóźniony - przestrzega strażak.

Aby skuteczne akcje były możliwe, strażacy na bieżąco kupują nowoczesny sprzęt oraz doszkalają swoje umiejętności.

- Nad rozwojem osobistym pracujemy każdego dnia we wszystkich jednostkach. Ponadto bierzemy udział w różnego rodzaju kursach - mówi rzecznik.

Numer alarmowy straży pożarnej to 998. W przypadku, gdy zauważymy zagrożenie, możemy skontaktować się także z numerem 112.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution