101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowy podatek będzie służył zdrowiu

Data publikacji: 07.02.2020 14:20
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 18.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Od 1. kwietnia, rząd planuje wprowadzić tzw. „podatek cukrowy". To opłata doliczana do produktów spożywczych zawierających cukier. Uzyskane pieniądze w całości będą przeznaczone na leczenie pacjentów.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, coraz więcej osób z powodu nadmiaru spożywania cukru cierpi na nadwagę i otyłość, a prognozy nie są optymistyczne. Szacuje się, że w 2025 roku otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn w Polsce.

- Pieniądze trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia i tutaj będą dzielone. Częściowo na profilaktykę, a częściowo na leczenie. Najbardziej zależy nam na zmianie nawyków, ale każda droga, żeby te nawyki były inne, byśmy byli społeczeństwem zdrowym jest dobra - dodała Beata Szczepanek.

Nowe rozwiązanie zakłada doliczenie 50 groszy do ceny każdego litra słodkiego napoju i 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Z opłat całkowicie zwolnione mają być napoje będące wyrobami medycznymi, zarejestrowane suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego żywienia niemowląt i wyroby akcyzowe.

Jak przyznaje Wioletta Mościcka-Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii, w ciągu ostatnich stu lat spożycie cukru wzrosło tysiąckrotnie, co przełożyło się na problem otyłości i nadwagi wśród wielu Polaków.

- Nadmiar energii spożywanej nie tylko w postaci cukru, ale też i złych tłuszczów skutkuje chorobami cywilizacyjnymi, metabolicznymi. To cukrzyca typu 2, nadciśnienie, przyspieszona miażdżyca, czyli wczesna choroba niedokrwienna serca, albo zachorowania na wczesne zawały serca i udary mózgu - dodała Wioletta Mościcka-Staszczyk.

W ciągu ostatnich 10 lat aż o 12 kg rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Do połowy XIX wieku, cukier produkowany był z trzciny cukrowej, był bardzo drogi i dostępny tylko dla nielicznych. W drugiej połowie XIX wieku, w Europie cukier zaczęto produkować z buraków, ale nadal był produktem ekskluzywnym.

Przełom dokonał się dopiero po II wojnie światowej, kiedy to produkcja sacharozy z buraków zrobiła się bardzo tania, więc zaczął być dostępny dla wszystkich.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution