101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Anna Krupka: cztery świętokrzyskie obwodnice w programie „100 obwodnic”

Data publikacji: 08.02.2020 11:41
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Komentarze
Na zdjęciu Anna Krupka wiceminister sportu

Na zdjęciu: Anna Krupka - wiceminister sportu
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Cztery ważne inwestycje drogowe w regionie świętokrzyskim znalazły się w rządowym programie „100 obwodnic”, którego szczegóły ogłosiło dziś Ministerstwo Infrastruktury - poinformowała wiceminister sportu Anna Krupka. Chodzi o obwodnice Chmielnika, Osieka, Starachowic oraz Wąchocka.

Anna Krupka podkreśliła, że te inwestycje są bardzo oczekiwane przez mieszkańców i jednocześnie wymagają pilnej budowy.

- Fakt, że znalazły się w rządowym programie oznacza, że mają zapewnione finansowanie z budżetu centralnego - dodała wiceminister.

- O kwalifikacji do programu decydował przede wszystkim stan prac przygotowawczych, natężenie i bezpieczeństwo ruchu oraz poprawa dostępności do głównych szlaków komunikacyjnych - powiedziała Anna Krupka.

- Cieszę się, że pan minister wysłuchał głosu płynącego z regionu i że w województwie świętokrzyskim powstaną właśnie te obwodnice. Część z nich to są inwestycje już rozpoczęte, inne mają dopiero przygotowywaną dokumentację, ale miejsce w rządowym programie gwarantuje ich finansowanie - zaznaczyła.

Wiceminister podkreśliła, że rząd realizuje obietnice złożone w kampanii wyborczej.

- Mieszkańcy długo czekali na te inwestycje. To ma szczególne znaczenie w przypadku obwodnicy Osieka w powiecie staszowskim. Z kolei w przypadku obwodnicy Chmielnika - przypomnę, że minister Andrzej Adamczyk odwiedził tę miejscowość przed wyborami samorządowymi w 2018 roku i wówczas przekonywaliśmy go wraz z burmistrzem Pawłem Wójcikiem, jak konieczna jest to inwestycja - powiedziała wiceminister.

- Program „100 obwodnic” na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania - ogłosił dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Resort zapewnił przy tym, że obwodnice będą budowane głównie w miejscach o największym natężeniu ruchu.

- Polacy mają prawo korzystać z bezpiecznych dróg, Polacy mają prawo do miejscowości, w których nie występują korki i nie dominuje smród spalin i w końcu hałas, który temu towarzyszy - mówił minister Adamczyk.

Z kolei wiceminister infrastruktury Rafał Weber przedstawił sto zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w ramach programu „100 obwodnic”.

- Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w tych miastach i miasteczkach, w których w tej chwili natężenie ruchu jest bardzo duże - wskazał.

Dodał, że kolejnym kryterium wziętym pod uwagę przez resort przy przygotowywaniu programu jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

- Będziemy budowali obwodnice w tych miejscach, w których dochodziło do największej liczby wypadków. Chcemy objąć tym programem drogi krajowe, by budować bezpieczną sieć dróg krajowych po to, by w Polsce wzrastało bezpieczeństwo na drogach krajowych - zaznaczył wiceminister.

 

OBWODNICE, KTÓRE W RAMACH PROGRAMU POWSTANĄ W REGIONIE ŚWIĘTOKRZYSKIM:

Obwodnica Chmielnika w ciągu dróg krajowych 73/78

 • Stan prac przygotowawczych:
  Dla przedmiotowej inwestycji nie były prowadzone prace przygotowawcze.
   
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2023 r.
   
 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Chmielnika jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu dróg krajowych 73 oraz 78. Droga krajowa nr 78 kieruje ruch w stronę aglomeracji śląskiej, natomiast droga krajowa nr 73 stanowi ważne połączenie regionalne pomiędzy Kiecami, a autostradą A4 i województwem podkarpackim.

  Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja uwolni szybko rozbudowującą się miejscowość od problemów komunikacyjnych oraz poprawi jakość życia i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Tarnowem a Kielcami.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Osieka w ciągu drogi krajowej 79

 • Stan prac przygotowawczych:
  Dla inwestycji tej nie były prowadzone prace przygotowawcze

 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2023 r.

 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Osieka jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej 79. Osiek przez lata stanowił tzw. wąskie gardło na trasie drogi 79. Ostre zakręty uniemożliwiały sprawny i bezpieczny ruch drogowy w tym miejscu.

  Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Sandomierzem a Krakowem.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42

 • Stan prac przygotowawczych:
  Dla inwestycji tej nie były prowadzone prace przygotowawcze, wcześniej rozważana była inwestycja polegająca na rozbudowie drogi biegnącej przez miasto, jednakże uznano, że rozwiązanie to nie zapewni pożądanego poziomu bezpieczeństwa i zdecydowano o podjęciu działań na rzecz budowy pełnej obwodnicy miejscowości.
   
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2023 r.

 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Starachowic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42.

  Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Wąchocka.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42

 • Długość: ok. 11,72 km;
 • Koszt: ok. 640 mln zł;
 • Stan prac przygotowawczych: Inwestycja jest przygotowana do realizacji. Decyzje Środowiskowa i ZRID zostały wydane, grunty zostały wykupione. Z uwagi na upływ czasu niezbędne będzie zaktualizowanie uzgodnień. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację.
   
 • Data uzyskania DŚU: 2009 r.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2020 r.
 • Podpisanie umowy: 2021
 • Lata realizacji (budowy): 2022-2025
   
 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Wąchocka jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42.

  Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution