101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Parlamentarzyści o programie budowy 100 obwodnic

Data publikacji: 08.02.2020 14:51
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W opublikowanym na stronie resortu wykazie znalazły się cztery inwestycje z naszego województwa. Chodzi o obwodnice Chmielnika, Osieka, Starachowic i Wąchocka.

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur PiSFot. Robert Felczak / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, nie ukrywa zadowolenia z wyboru miejscowości, które otrzymają obwodnice w pierwszej kolejności.

- To są zadania, które rząd premiera Mateusza Morawieckiego przywraca z czasów pierwszego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy razem ze świętej pamięci premierem Przemysławem Gosiewskim zadbaliśmy o to, żeby te zadania zostały wpisane do rządowych programów. Niestety one się długo nie utrzymały na tej liście. Rząd PO-PSL, a dokładnie Donald Tusk, bardzo szybko te zadania przekreślił – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

18.12.2019. Skarżysko-Kamienna. Otwarcie trasy S7. Na zdjęciu: poseł Agata WojtyszekFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdaniem Agaty Wojtyszek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, a do niedawna wojewody świętokrzyskiego, budowa czterech obwodnic przyczyni się do rozwoju regionu świętokrzyskiego i poprawi komfort życia mieszkańców. Podkreśla, że odbyła wiele rozmów w tej sprawie z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury. Jej zdaniem, każda z tych inwestycji drogowych jest bardzo potrzebna, ale jako strategiczne wymienia obwodnice Wąchocka i Skarżyska.

- To są obwodnice, które pozwolą na dobrą komunikację między Ostrowcem Świętokrzyskim a Skarżyskiem. Obwodnica Wąchocka jest od wielu lat oczekiwana, tam przygotowane są wszystkie procedury. Jeżeli nic nie przeszkodzi, w 2021 będzie mogła już być podpisana umowa – mówi Agata Wojtyszek.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic w sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt tych inwestycji oszacowano na blisko 28 mld zł.

 

OBWODNICE, KTÓRE W RAMACH PROGRAMU POWSTANĄ W REGIONIE ŚWIĘTOKRZYSKIM:

Obwodnica Chmielnika w ciągu dróg krajowych 73/78

 • Stan prac przygotowawczych:
  Dla przedmiotowej inwestycji nie były prowadzone prace przygotowawcze.
   
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2023 r.
   
 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Chmielnika jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu dróg krajowych 73 oraz 78. Droga krajowa nr 78 kieruje ruch w stronę aglomeracji śląskiej, natomiast droga krajowa nr 73 stanowi ważne połączenie regionalne pomiędzy Kiecami, a autostradą A4 i województwem podkarpackim.

  Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja uwolni szybko rozbudowującą się miejscowość od problemów komunikacyjnych oraz poprawi jakość życia i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Tarnowem a Kielcami.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Osieka w ciągu drogi krajowej 79

 • Stan prac przygotowawczych:
  Dla inwestycji tej nie były prowadzone prace przygotowawcze

 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2023 r.

 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Osieka jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej 79. Osiek przez lata stanowił tzw. wąskie gardło na trasie drogi 79. Ostre zakręty uniemożliwiały sprawny i bezpieczny ruch drogowy w tym miejscu.

  Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Sandomierzem a Krakowem.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42

 • Stan prac przygotowawczych:
  Dla inwestycji tej nie były prowadzone prace przygotowawcze, wcześniej rozważana była inwestycja polegająca na rozbudowie drogi biegnącej przez miasto, jednakże uznano, że rozwiązanie to nie zapewni pożądanego poziomu bezpieczeństwa i zdecydowano o podjęciu działań na rzecz budowy pełnej obwodnicy miejscowości.
   
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2023 r.

 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Starachowic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42.

  Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Wąchocka.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42

 • Długość: ok. 11,72 km;
 • Koszt: ok. 640 mln zł;
 • Stan prac przygotowawczych: Inwestycja jest przygotowana do realizacji. Decyzje Środowiskowa i ZRID zostały wydane, grunty zostały wykupione. Z uwagi na upływ czasu niezbędne będzie zaktualizowanie uzgodnień. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację.
   
 • Data uzyskania DŚU: 2009 r.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2020 r.
 • Podpisanie umowy: 2021
 • Lata realizacji (budowy): 2022-2025
   
 • Cel realizacji inwestycji:
  Podstawowym celem budowy obwodnicy Wąchocka jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42.

  Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic.

  Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution