101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Oscary 2020. „Parasite” największym wygranym

Data publikacji: 10.02.2020 06:34
Autor: Karol Żak / Kategoria: Kultura /Źródło: IAR
Komentarze


Fot. Internet

Południowokoreański film „Parasite” triumfatorem gali oscarowej. Obraz Joon-ho Bonga został nagrodzony w kategorii najlepszy film i najlepszy film międzynarodowy. Joon-ho Bong otrzymał także statuetki dla najlepszego reżysera i razem z Jin Won Hanem za najlepszy scenariusz oryginalny.

„Parasite” opowiada o ubogiej rodzinie, która wkrada się do domu zamożnego biznesmena. W kategorii najlepszy film międzynarodowy „Parasite” pokonał polskie „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy.

Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego przypadł Joaquinowi Phoenixowi za rolę w filmie „Joker”, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej Renée Zellweger za „Judy”, dla najlepszego aktora drugoplanowego Bradowi Pittowi za rolę w „Pewnego razu... w Hollywood”, a dla najlepszej aktorki drugoplanowej Laurze Dern za „Historię małżeńską”.

 

 

Południowokoreański film dostał w sumie najwięcej, bo cztery Oscary. Trzy - za zdjęcia, dźwięk i efekty specjalne przypadły dramatowi wojennemu „1917”, a po dwie „Jokerowi”, „Pewnego razu... w Hollywood” i „Le Mans' 66”. Największym przegranym jest „Irlandczyk” Martina Scorsese, który nie otrzymał żadnej nagrody.

Oscara za najlepszą muzykę oryginalną otrzymała islandzka kompozytorka Hildur Gudnadóttir, autorka muzyki do „Jokera”, a za piosenkę Elton John - autor utworu „(I’m Gonna) Love Me Again” z opowiadającego o nim samym filmu „Rocketman”.

Oscar dla najlepszego filmu dokumentalnego przypadł „Amerykańskiej fabryce” - filmowi wyprodukowanemu przez firmę należącą do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i jego żony Michelle. Oscarem dla najlepszego filmu animowanego nagrodzono „Toy Story 4”.

Podczas oscarowej gali wystąpiła polska piosenkarka i aktorka Katarzyna Łaska. Artystka wykonała po polsku fragment nominowanej do Oscara piosenki „Into the Unknown” z filmu „Kraina lodu 2”. Wraz z Polką wystąpiło osiem innych aktorek, dubbingujących bajkową Elsę w innych krajach.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution