101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Studenci architektury projektują Starachowice

Data publikacji: 10.02.2020 11:32
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wizualizacja koncepcji zagospodarowania terenu

Wizualizacja koncepcji zagospodarowania terenu
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Muzeum kolejki wąskotorowej z nowym peronem, czy osiedle mieszkaniowe z naturalnym parkiem znalazły się w pracach studentów architektury Politechniki Warszawskiej, którzy w ramach prac semestralnych opracowali propozycje zagospodarowania przestrzennego kilku miejsc w Starachowicach.

Jednym z większych wyzwań był teren należący do zajezdni starachowickiej kolejki wąskotorowej w sąsiedztwie placu targowego. Piotr Pawela, który zajmował się tym obszarem mówi, że kluczowe było zaprojektowanie budynku muzeum kolejki wąskotorowej. Ma się znajdować na rozdrożu torów przy centrum handlowym Galardia.

Wizualizacja koncepcji zagospodarowania terenuFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Obok przy rondzie Rafalskiego, ma powstać peron kolejki. Tu mają się znajdować eksponaty, które gromadzona są od lat przez wolontariuszy. Obecnie mieszczą się w opuszczonej budce dróżnika. Muzeum mogłoby je gromadzić i pokazywać, a przez to stać się kolejną atrakcją turystyczną w mieście.

Przedmiotem zainteresowania studentów były także osiedla mieszkaniowe, między innymi rejon ulicy Leśnej. Tu młodzi ludzie zaproponowali postawienie pięciu bloków wraz z naturalnym parkiem. Milena Ciuchcińska i Aleksandra Brodnicka zaproponowały plac zabaw z tyrolką dla dzieci i oryginalnymi przyrządami do ćwiczeń. Wszystkie prace zakładały jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne.

Wizualizacja koncepcji zagospodarowania terenuFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Przyszli architekci zajmowali się także terenami ulicy Wojska Polskiego za Zakładem Doskonalenia Zawodowego, dawną bazą PKS przy ul. Wiosennej czy osiedlem Górniki.
Jak mówi architekt miasta Marcin Bednarczyk prace mogą być inspiracją dla nowych rozwiązań w projektach przygotowywanych przez gminę. Dają możliwość innego szerszego spojrzenia na zagadnienia projektowe.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution