101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dr Wojciech Przybylski: popieram pomysł wprowadzenia podatku na napoje [DEKLARACJA]

Data publikacji: 12.02.2020 15:20
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
30.01.2020. Kielce. dr n. med. Wojciech Przybylski wojewódzki konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego lekarz ds. zakażeń w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich

30.01.2020. Kielce. dr n. med. Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, lekarz ds. zakażeń w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Ponad 500 osób, m.in. profesorowie medycyny, medyczni konsultanci krajowi i wojewódzcy, poparło deklarację wprowadzenia opłaty prozdrowotnej.

Jak informowaliśmy, rząd od 1 kwietnia planuje wprowadzić tzw. podatek od cukru, a uzyskane w ten sposób pieniądze w całości przeznaczyć na profilaktykę i leczenie chorych na cukrzycę. Deklarację podpisał m.in. dr Wojciech Przybylski, świętokrzyski wojewódzki konsultant w ds. zdrowia publicznego.

- Zdecydowanie popieram pomysł wprowadzenia podatku na napoje, w których zawarty jest cukier. Te napoje kupowane są w dużych ilościach zwłaszcza przez dzieci i młodzież. Cukier jest bardzo niebezpieczny. Szybko przenika do krwi, a następnie szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. To prowadzi do nadwagi i otyłości, która z kolei ma wpływ na powstanie np. cukrzycy - mówi dr Wojciech Przybylski.

W ciągu ostatnich 10 lat, aż o 12 kg rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Dlatego dr Wojciech Przybylski ma nadzieję, że po wprowadzeniu opłaty prozdrowotnej, wzorem np. Stanów Zjednoczonych, w naszym kraju także zmaleje spożycie cukru.

Nowe rozwiązanie zakłada opłatę 50 gr za każdy litr słodkiego napoju i 5 gr za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Z opłat całkowicie zwolnione mają być napoje będące wyrobami medycznymi, zarejestrowane suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego żywienia niemowląt i wyroby akcyzowe.

DEKLARACJA POPARCIA DLA OPŁATY PROZDROWOTNEJ

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution