101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Blokując numer 112 dla żartu, odbierasz szansę na przeżycie innym

Data publikacji: 12.02.2020 15:27
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.02.2020. Kielce. Konferencja w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. Na zdjęciu od lewej Michał Warszawski  dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Zbigniew Koniusz  wojewoda świętokrzyski

12.02.2020. Kielce. Konferencja w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. Na zdjęciu (od lewej): Michał Warszawski - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Żeby zamówić pizzę, złożyć życzenia albo sprawdzić wyniki Lotto - po to między innymi dzwonią dowcipnisie pod numer 112. W Centrum Powiadamiania Ratunkowego wciąż jest więcej fałszywych zgłoszeń niż tych, które są przekazywane do służb.

12.02.2020. Kielce. Konferencja w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Ewa Łukomska - rzeczniczka Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w KielcachFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Stosunek procentowy to 58 do 42. Podczas konferencji prasowej związanej z obchodzonym dniem numeru 112, wojewoda Zbigniew Koniusz apelował do wszystkich mieszkańców województwa, by numer alarmowy wybierać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

- To nie jest forum do pogadania sobie, bo ktoś się czuje samotny. Numer 112 stworzono po to, by ratować życie. Obowiązuje on nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie - zaznaczał wojewoda.

Za nieuzasadnione telefony pod numer 112 można zostać ukaranym mandatem w wysokości nawet 1500 złotych. Sprawa może też zostać skierowana do sądu.

Michał Warszawski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podkreśla, że w ciągu ostatnich lat zgłoszeń przybywa. W ostatnim roku zanotowano ich ponad 480 tys.

- Średnio w ciągu dnia przyjmujemy około 1,3 tys. zgłoszeń, cztery lata temu było nieco ponad 900. Najwięcej telefonów odnotowujemy w godzinach popołudniowych, najmniej w nocy - informuje dyrektor.

W tym roku sytuacje wymagające interwencji służb można zgłaszać także poprzez aplikację.

- Jest ona dedykowana zwłaszcza osobom głuchym i niedosłyszącym, także znajdującym się w sytuacji zagrożenia - mówi Tomasz Chojecki, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dodaje, że taka aplikacja staje się pomocna choćby w przypadku ataku terrorystycznego, czy pozbawienia nas wolności. - Wtedy wystarczy telefon i zaznaczenie właściwych ikonek, by zaalarmować odpowiednie służby - mówi.

Średni czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia pod numerem 112 to około 10 sekund. Najczęściej mieszkańcy regionu zgłaszają sprawy, które trafiają później do policji i pogotowia ratownictwa medycznego. 

12.02.2020. Kielce. Konferencja w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. Na zdjęciu (od lewej): Michał Warszawski - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Ewa Łukomska - rzeczniczka Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Tomasz Chojecki - kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW w KielcachFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution